GeriDünya Kediler insanı yönetiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  59
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kediler insanı yönetiyor

Kediler insanı yönetiyor
refid:12071059 ilişkili resim dosyası

İnsanların en eski dostlarından biri olan kedilerin özel bir mırlama biçimiyle sahiplerini "yönettiği" ortaya çıktı.

Sussex Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, kedilerin "talepkar" bir  mırlama sesi sayesinde insanların dikkatlerini çekmeyi başardıklarını ve  sahiplerini yemek vermeye ikna ettiklerini ortaya koydu.

Araştırmacılar, bebek "ağlamasını" çağrıştıran, olağandan farklı bu mırlama biçimiyle kedilerin, insanların duymazdan gelmeyi başaramadıkları bir ses çıkardıklarını belirtti.

Sonuçları Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmayı yapan ekibin başkanı Karen McComb, BBC News'e yaptığı açıklamada, sabahları onu oldukça rahatsız edici ve ısrarcı bir mırlama ile uyandıran kedisinin esin kaynağı olduğu araştırmada, kedi sahiplerinden kedilerinin sesini kaydetmesini istediklerini söyledi.

McComb, kayıtları araştırmaya katılanlara dinlettiklerinde, kedi beslemeyen kişilerin dahi çok dikkat çekici ve nahoş buldukları "talepkar  mırlamayı" ayırt ettiklerini bildirdi.

Doktor McComb, mırlamanın ne kadar ısrarcı ve rahatsız edici olduğunun, kedilerin bu sesi çıkarırken harcadıkları enerji miktarına bağlı olduğunun görüldüğünü de belirtti. McComb, kedinin mırlamasındaki frekans yükseldikçe,  durumun "aciliyetinin" de arttığını kaydetti.

Daha önceki araştırmalar, evcil kedilerin çıkardığı seslerle insanların oldukça duyarlı olduğu bebek ağlaması arasında benzerlikler olduğunu ortaya koymuştu.

Kedilerin olağan mırlamalarında söz konusu sesin düşük seviyeden  çıktığını belirten McComb, “Ancak bunun insanlardan bir yanıt almalarını  sağladıklarını anladıklarında bu sesi çarpıcı bir şekilde abartmayı  öğreniyorlar” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle