Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kadın yargıçtan ‘seksist’ çıkış

  Birce BORA / LONDRA
  28.08.2014 - 01:20 | Son Güncelleme:

  Emekli bir kadın yargıç, ‘kadınlar sarhoş olmayı bırakmadan’ tecavüz vakalarında cezaların artmayacağını söyleyince, İngiltere karıştı.

  İngİltere’de emekli bir kadın yargıcın tecavüz olaylarıyla ilgili sözleri büyük tepki çekti. Yargıç Mary Jane Mowat, ülkedeki tecavüz davalarındaki mahkûmiyet oranlarının ‘kadınlar sarhoş olmayı bırakana dek’ yükselmeyeceğini söyleyerek tartışma yarattı.

  TEK KANIT İFADE

  66 yaşındaki yargıç Mowat bu görüşünü, ay başında emekli olduktan sonra Oxford Mail gazetesine verdiği röportajda telaffuz etti. Deneyimli yargıç, gazeteye şu demeci verdi: “Tecavüz davalarında genelde tek kanıt, tarafların ifadeleri oluyor. Ve bir kişiyi tecavüzden suçlu bulmadan önce, ispat mecburiyeti nedeniyle, kanıtların doğruluğundan emin olmak gerekiyor. Bunu söylediğim için eleştirilerin hedefi haline geleceğimi biliyorum ama bence kadınlar sarhoş olmayı bırakana dek tecavüz davalarındaki mahkûmiyet oranı yükselmeyecek. Elbette sarhoş bir kadına tecavüz etmenin kabul edilebilir bir şey olduğunu bir an için bile söylemiyorum.”

  Londra’da halen süren Nothing Karnavalı’na katılan genç kızlar, tam da yargıç Mowat’ı ‘kızdıran’ görüntüler sergiliyorlar...

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı