GeriDünya İtalya’da manşet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalya’da manşet

İtalyan ‘Corriere Della Sera’ Gazetesi Başbakan Erdoğan’ın Penguen mizah dergisini mahkemeye vermesini dış haberler sayfasının manşetine taşıdı. ‘Erdoğan mizaha karşı, Avrupa protesto ediyor’ başlığını kullanan gazete, yeni TCK ile basının ifade özgürlüğünü yitireceğini yazdı.

TÜRKİYE’de 6 Nisan’da kadınların güvenlik güçleri tarafından dövülmesini manşetine taşıyan İtalyan Corriere della Sera Gazetesi, bu kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk medyasına açtığı savaşı ön plana çıkarttı. Dış haberler sayfasının manşetinde ‘Erdoğan mizaha karşı, Avrupa Protesto ediyor’ başlığı ile verilen haberde, kedili karikatürle birlikte başbakanı çeşitli figürler çizerek protesto eden Penguen mizah dergisinin karikatürüne yer verildi ve derginin mahkemeye verildiği hatırlatıldı. 1 Nisan’da yürürlüğe girecek Yeni Türk Ceza Kanunu’nun ülkede basının ifade özgürlüğünü kısıtlayacağına dikkat çekilen haberde, AB’ye girmeye çalışan Türkiye’de hükümetin Medya ile uğraşmasını ve radikal kararlar almasının yönetime büyük zarar verdiği dile getirildi.

BAŞBAKAN’A HASAR VERİR

Başbakan Erdoğan’ın bir şiirinden dolayı hapis yattığını ve bu konuları çok daha iyi bilmesi gerektiğini savunan Corriere della Sera, Türkiye’deki en demokratik kurum olan medyayı karşısına almasının kendine AB’ye girerken büyük hasar vereceğine vurgu yaptı. Daha önce de Cumhuriyet Gazetesi’ni kendisini kedi şeklinde karikatürize ettiği için mahkemeye veren Erdoğan’ın özellikle mizah ve eleştirilerde daha toleranslı olması gerektiğini belirten gazete, halen Türkiye’de 60 kadar gazetecinin ya hüküm giymiş olarak cezaevinde bulunduğunu ya da haklarında davaların sürdüğüne de işaret etti.

AVRUPA PROTESTO EDİYOR

Gazete, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek Yeni Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde siyaset adamını eleştirmenin, hakaret etmenin cezasının yazıyı yazan gazeteciye bir yıl hapis cezası uygulaması dışında Silahlı Kuvvetler mensubu veya Kıbrıs’ta bulunan askerlerle veya Sözde Ermeni Soykırımı konusunu ele almanın da büyük cezalara hedef olacağı hatırlatıldı. Gazete, AB’nin Türkiye’de yaşanan bu gelişmeleri kaygı ile izleyip protesto ettiğini yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle