GeriDünya İşte karşı deklarasyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte karşı deklarasyon

AB ülkelerinin bugün son şeklini vereceği Türkiye’ye yönelik Kıbrıs konusundaki deklarasyonun taslak metni belli oldu. Deklarasyona İngiltere ve Fransa’nın uzlaştığı formül girerken, bugünkü AB Daimi Temsilciler toplasında sıkı bir pazarlık yaşanması bekleniyor.

AVRUPA Birliği’nin bugün ele alması beklenen son taslak deklarasyon belli oldu. Hürriyet’in elde ettiği deklarasyon metnine, tanınmayla ilgili İngiltere ve Fransa’nın uzlaştığı formül de eklendi. Bu formül, taslağın beş ve altıncı paragraflarına yansıdı. Bugün AB Daimi Temsilciler toplantısı COREPER’de ele alınacak metinde bazı değişiklikler yapılması bekleniyor. Özellikle yedinci paragrafta yer alan 2006’da zikredilen konuların ele alınmasıyla ilgili bölümün, bazı yaptırımlara dönüştürülebileceği kaydediliyor. Kıbrıs Rum Kesimi’nin ise, sorunun çözümü için BM’nin çabalarının desteklendiği beşinci paragrafa itirazı bulunuyor.

Hürriyet’in elde ettiği son deklarasyon şu şekilde:

Avrupa Topluluğu ve üye ülkeleri, Avrupa Komisyonu’nun Aralık 2004 tarihinde varmış olduğu sonuçlar uyarınca Türkiye’nin, Türkiye ile Avrupa Topluluğu ve üye ülkeleri arasında ortaklık antlaşmasının ek protokolüne attığı imzayı kabul etmektedir. İmza sırasında Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilgili açıklama yapma ihtiyacını üzüntü ile karşılamaktadırlar.

AB bu açıklamanın tek taraflı olduğunu, protokolün içeriği olmadığını ve Türkiye’nin zorunluluklarına yasal hiçbir etkisi olmadığını açıkça belirtir.

AB, ek protokolün ayrımcılık yapılmadan tamamen uygulanmasını ve taşımacılıktaki kısıtlamaları da içeren malların serbest dolaşımı için bütün engellerin kaldırılmasını beklemektedir. AB tarafı Ortaklık Anlaşması çerçevesinde 2006 yılında uygulamayı değerlendirecektir. AB, Türkiye’nin imza koyduğu taahhütleri yerine getirene kadar ilgili bölümler için görüşmelere başlamayacaktır.

AB, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1 Mayıs 2004 tarihinde AB’ye üye olduğunu hatırlatır.

Tam üyelik öncesi tüm üye ülkelerin tanınması üyeliğin gerekli bir parçasıdır. Bu nedenle AB, Türkiye’nin tüm üye ülkeler ile ilişkilerinin mümkün olan en kısa zamanda olağanlaşmasına (normalleşmesine) verdiği önemin altını çizer.

Bu çerçevede AB ülkeleri, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorununun kapsamlı bir çözüme kavuşması yönündeki çabasını desteklemekte ve kalıcı bir çözümün bölgede barış, istikrar ile uyumlu ilişkilere katkıda bulunacağı konusunda da hemfikirdirler.

Konsey bütün bu konuları 2006 yılında ele alacaktır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle