GeriDünya İşte Irak'ta işkenceci İngilizler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Irak'ta işkenceci İngilizler

İşte Irak'ta işkenceci İngilizler
refid:3923244 ilişkili resim dosyası

İngiliz askerlerinin Irak'ta savunmasız gençlere işkence yaptığı video kayıtlarıyla belgelendi.

Haftalık İngiliz News Of The World gazetesi,  Irak Savaşı sırasında İngiliz askerlerini Iraklı çocuk ve gençleri döverken gösteren video görüntülerini yayınladı.

Gazeteye göre görüntüler 2004 yılında Güney Irak'ta çekildi.
 
Görüntülerde askerlere karşı başlatılan bir sokak isyanını bastırmaya çalışan İngiliz askerleri Iraklı gençleri boş bir avluya çekiyor ve ellerindeki uzun sopalarla çocukları dövüyor.

İŞKENCECİ ASKERLERE DAVA AÇILACAK

News Of The World gazetesi, ayrıca, İngiltere Savunma Bakanlığı'nın, savunmasız Iraklı gençlere kötü muamele ettikleri video kaydıyla saptanan İngiliz askerleri hakkında “acilen” dava açılmasını istediğini yazdı.

İngiliz askerleri tarafından saldırıya uğrayan Iraklı gençlerin fotoğraflarına da yer veren gazetedeki haberde, video kaydının, emrindeki adamları cesaretlendiren bir onbaşı tarafından çekildiği belirtilirken, derginin ilk sayılarının piyasada görülmesinden sonra Savunma Bakanlığı sözcüsünün, “bu haberi, çok ciddiye aldıklarını” söylediği ifade edildi.

Habere göre, sözcü, “Bu çok ciddi iddialardan haberimiz var ve şu anda askeri polis tarafından acilen bir soruşturma başlatıldığını doğrulayabilirim. Bu şiddet eylemini kınıyoruz ve kötü muamele hakkındaki her türlü iddiayı çok ciddiye alıyoruz” dedi.

Sözcünün ayrıca, “İngiliz silahlı kuvvetlerinden 80 binden fazla kadın ve erkek asker operasyonların başından bu yana Irak'ta hizmet verdi. Bu tür kötü muamele olaylarına sadece küçük bir azınlık karışmıştır” dediği kaydedildi.
Derginin internetteki sitesinde izlenebilecek video kaydında, 2004 yılında Irak'ın güneyindeki sokak olaylarında İngiliz askerlerinin sokaktaki genç Iraklıları kovaladığı ve askeri kampa götürülen bu gençlerin, yumruklandığı, tekmelendiği, coplandığı ve hatta bir askerin ölü bir Iraklının suratını tekmelediğinin görüldüğü belirtiliyor.

Bantta ayrıca, olayı kameraya çeken birinin, Iraklı gençlere hareket ettiği ve “Evet evet, bunu hak ettin seni küçük pislik, seni küçük aptal” gibi ifadeler kullandığı da kaydediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle