GeriDünya İsraillileri tedirgin eden söylenti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  88
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsraillileri tedirgin eden söylenti

İsraillileri tedirgin eden söylenti
refid:12288250 ilişkili resim dosyası

İsrail'de son günlerde ilginç bir söylenti dolaşıyor. Buna göre özellikle ülkenin kuzeyindeki geniş tarım arazileri Körfez sermayesi tarafından ele geçiriliyor ve bu gidişle İsrail toprakları Araplar'ın kontolüne geçecek.

Önceki gün ise İsrail devlet radyosunda yayınlanan haber de bu söylentiyi destekler nitelikte olunca halk iyice tedirgin oldu. Haber sitesi Breitbart'ta yer alan haberde, İsrail radyosunun Tarım Bakanlığı'nın bu konuda, yerel tarım kooperatifleri tarafından uyarıldığını ancak henüz hiçbir önlem alınmadığını belirtiğini yazdı.

Nüfusun daha az olduğu kuzeydeki Galile ve güneydeki Negev Çölü etrafındaki tarıma uygun bölgeden onlarca hektar arazinin Körfez ülkelerinde yaşayan Araplara satıldğını vurgulayan İsrail radyosu, "Tarım Bakanı Şalom Simhon bu konudaki uyarılara karşılık, satılan söz konusu tarım arazilerinin özel mülkiyet olduklarını, yetki alanı dışında bulunduklarını söylemekle yetindi" ifadesini kullandı.

3 Ağustos'ta ise İsrail parlamentosu, büyük tartışma yaratan "toprak reformu" yasasını onaylamıştı. Bu yasaya göre 1948'de topraklarını terk etmek zorunda kalan Filistinliler hiçbir zaman eski toprakları ile ilgili hak talebinde bulunamayacaklar.

Ancak Filistinlilerin bu hakkı budanırken, diğer yandan İsrail'deki bazı tarım arazilerinin yüklü paralar karşılığında Körfez sermayesine satışının engellenememesi, ülkede yeni bir tartışma başlatı. İsrailliler şimdi, Körefz sermayesinin bu yeni girişiminden tedirgin. Ancak ekonomik kriz, toprak sahiplerini de zora sokmuş durumda.

DÜNYADAN KISA KISA...

MADONNA 51. YAŞINI POLONYA'DA HAYRANLARIYLA KUTLADI
Madonna, 51. yaş gününü, Polonya'nın başkenti Varşova'da verdiği konserde hayranlarıyla kutladı. Madonna, çıktığı Sticky & Sweet adlı konser turnesi kapsamında son durağı Varşova'da dün gece muhteşem bir konser verdi. 80 bin kişinin izlediği konserde Madonna hayranlarını coşturdu.

MYANMAR'DA TUTUKLANAN AMERİKALI TESLİM EDİLDİ
Myanmarlı muhalif Aung San Suu Çii'nin gözaltında tutulduğu göl kenarındaki eve yüzerek gittiği için 7 yıl hapse mahkum edilen Amerikalı John Yettaw, ABD Büyükelçiliği yetkililerine teslim edildi.

ŞEHRE İNEN 12 AYI ÖLDÜRÜLDÜ
Kanada'nın Alberta eyaletinde şehre inen 12 ayı, halkın güvenliğini tehdit ettikleri gerekçesiyle görevliler tarafından öldürüldü. Ayıların öldürülmesi, hayvan hakları savunucularını ayağa kaldırdı.

HİÇ UYUMAYAN VE KAN KAYBETMEYEN ASKERLER
Kara ve hava muharebelerinde kısmen de olsa insanların yerini alabilecek robotlar, ABD'nin Maryland eyaletindeki Patuxent River üssünde görücüye çıktı. "MQ-8B Fire Scout" adı verilen insansız helikopter ile animasyon karakteri "Wall-E"ye benzeyen kara robotu "Pakbot", Amerikan ordusunun, hiç uyumayan ve kan kaybetmeyen yeni savaşçıları bir an önce bünyesine katma çalışmaları çerçevesinde, üste düzenlenen bir gösteriyle tanıtıldı.

ÇİNLİLER YAZ AKŞAMLARINI DOSTLUK DANSLARIYLA RENKLENDİRİYOR
Çin kentlerinde yaz akşamları "dostluk danslarıyla" renkleniyor. Bunun için özel bir dans pistine ihtiyaç yok. Özellikle orta yaş ve üzerindekiler parklarda, geniş otoban altlarında ve yol kenarlarında, yani boş buldukları her yerde bir araya gelerek dans ediyor. Bazı sosyal bilimciler Çin'de son yıllarda hızla yaygınlaşan bu akımı gençlikte yapılamayan, zaman bulunamayan hayallerin gerçekleştirilmesi olarak yorumluyor. Ama akşam yemeğinden sonra arkadaşlarıyla dans etmeye koşanların arasında sağlıklarını korumak isteyenlerin, yalnızlıktan kurtulmaya çalışanların sayısı da az değil.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle