GeriDünya İsrail, yerleşimcileri silahlandırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail, yerleşimcileri silahlandırıyor

İsrail Ordusu, Batı Şeria`daki silahlı yerleşimcilerden milis gücü oluşturacak. İsrail Ordusu tarafından açıklanan ``İsrailli sivillerin yaşadıkları bölgelerde düzenli güvenlik aktiviteleri için organize edilme planı``, ılımlı ve sol çevrelerce kınandı.

Ilımlı sağcı Maariv gazetesi, ``Fanatik Yerleşimcilerden Güvenlik Gücü Kuruluyor`` başlıklı haberinde, Batı Şeria`da Nablus bölgesinde oluşturulmasına karar verilen güçte en fanatik yerleşimcilerin gönüllü olarak rutin güvenlik görevi yapacaklarına dikkati çekti.

Haberde, yerleşimcilerin intifada başladığından beri özel güvenlik gücü kurmak isteklerinin, Filistinlilerle çatışmayı daha da artıracağı endişesiyle reddedildiği hatırlatılarak, yerleşimcilerin bu isteğinin nihayet İsrail Ordusu tarafından kabul edildiği belirtildi.

Solcu Meretz Partisi milletvekili Mossi Ras ise planın ``derhal iptalini`` istedi.

Ras, bunun, silahlı yerleşimcilere milis gücü kurma izni vermek ve düzeni ellerine teslim etmek anlamına geldiğini söyledi. Ras, İsrail Ordusu`nun planının, bu özel gücün hangi durumlarda ateş açma yetkisi olduğu, yerleşimciler gösteri yaptıklarında nasıl durduracakları gibi soru işaretlerini gündeme getirdiğini belirtti.

İsrail Radyosu ise planı ``yaratıcı`` olarak nitelendirerek, İsrail Ordusu`nun bu tür yaratıcı planlar sayesinde terörle mücadelesinde başarılı olduğu yorumunu yaptı.

İsrail Ordusu, planı, onay için Parlamento Güvenlik ve Dış İlişkiler Komitesi`ne sunacak.

TANKLAR BATI ŞERİA VE GAZZE'DE

Bu arada İsrail tank ve askerlerinin gece yarısı Batı Şeria ve Gazze`de iki kasabaya düzenlediği operasyonlarda yaralanan Filistinlilerden birinin öldüğü bildirildi.

Görgü tanıkları ve hastane kaynakları, İsrail ordusunun Batı Şeria`nın Beytüllahim kasabası ve Gazze Şeridi`ndeki Han Yunus mülteci kampına girdiği sırada çıkan çatışmalarda yaralanan 13 Filistinliden birinin öldüğünü söylediler.

Bu arada, görgü tanıkları, 3 bin kadar Filistinli`nin, Filistin polisinin aşırı dinci İslami Cihad örgütünün önde gelen eylemcilerinden 23 yaşındaki Mahmud Tevalbi`yi Cenin kentinde tutuklamasını protesto etmesi sırasında çıkan çatışmalarda 2 kişinin yaralandığını söylediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle