GeriDünya İsrail: İran'ın 6 ay sonra atom bombası teknolojisi olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail: İran'ın 6 ay sonra atom bombası teknolojisi olacak

İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, ”İran'ın 6 aya kadar atom bombası teknolojisine sahip olacağını” söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ile görüşmek üzere Londra'da bulunan Şalom, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sorun, İran'ın 2011, 2010 veya 2009 yılında atom bombasına sahip olabileceği değil. Biz, İran'ın bugünden itibaren tüm deneyleri tamamlayarak atom bombasının nasıl imal edileceği bilgisine sahip olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

  

İran'ın 6 aya kadar atom bombası imal etme teknolojisine sahip olabileceğini söyleyen Şalom, “Böylesine uçta bir rejim, yalnız İsrail için değil, dünya için sorundur” diye konuştu.

  

"İRAN AVRUPA'YI VURABİLİR"

 

“İran'ın geliştirdiği uzun menzilli füzelerin Avrupa'yı vurabilecek yetenekte olduğunu” savunan Şalom, “İran nükleer bomba imal etmek için elinden geleni yapıyor. Böylesine aşırı uçta bir rejimin atom bombasına sahip olması kabustur” dedi.

  

Şalom, “İran'ın bölgelerinde birçok terör saldırısına dahil olduğu” iddiasında bulundu ve “Aşırı sertlik yanlılarını tecrit etmek ve İran'da ılımlıları kuvvetlendirmek için elden gelen gayret gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

  

MOSSAD’İN İDDİASI

 

İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, İran'ın iki yıl içinde atom bombasına sahip olabileceğini söylemişti. İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad da, geçen ay, İran'ın nükleer bomba imali için temel gerekçe olan uranyum zenginleştirme işleminin eşiğine geldiğini öne sürmüştü.

  

İngiltere, Fransa ve Almanya, Tahran hükümetiyle müzakerelerde bulunarak,Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı sayesinde nükleer araştırmaların barış amaçlı olması yönünde aşama kaydetmişlerdi.

  

Tahran yönetimi, nükleer enerji araştırmalarının bütünüyle elektrik üretimi gibi sivil amaçlı programlar için yürütüldüğünü belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle