GeriDünya İsrail filosuna 'Dünya Kupası' engeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail filosuna 'Dünya Kupası' engeli

İsrail filosuna 'Dünya Kupası' engeli
refid:15054416 ilişkili resim dosyası

Türkiye’ye tepkilerine göstermek amacıyla “Türk işgaline son” sloganı altında Kıbrıs’a doğru yola çıkmayan hazırlanan İsrailli solcu aktivistlerin organize ettiği filo, İsrail hükümetinin devreye girmesiyle engellendi. Uluslararası medya, Dünya Kupası ve Meksika Körfezi'ndeki çevre felaketine odaklanmışken, filo baskınının tekrar gündeme gelmesini istemeyen İsrail hükümeti, organizatörleri ikna etti.

İsrailli eski bakan Aleks Goldfarb ve parlamentonun sol kanat partilerinden Meretzli aktivist Pinhas Har-Zahav öncülüğündeki filo, Gazze'ye yardım kampanyasına karşılık olarak 23 yatla Kıbrıs'a gitmeye hazırlanıyordu. 

Ancak Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, İsrail hükümetinin devreye girmesiyle filonun yola çıkması engellendi.

Habere göre, İsrail hükümeti, uluslararası medyanın Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısı ve 2010 Dünya Kupası'na odaklandığı bir zamanda bu tür bir eyleme girişmenin İsrail'e zarar vereceğini ve 31 Mayıs'ta 9 Türk'ün ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara saldırısını tekrar dünya gündemine getireceğini düşünüyor.

Gazeteye konuşan bir filo organizatörü, "Kıbrıs'a gidemediğimiz için kişisel olarak üzüldüm. Ama konuştuğumuz hükümet yetkilileri profesyonelce düşünüyor ve şu anda bunu yapmamızın İsrail için iyi olmadığını söylediler. Biz de onları dinledik" diye konuştu.

Haberde ayrıca, sözde Ermeni soykırımı iddiasına ve Kürtlere karşı yürütüldüğü öne sürülen baskıcı politikalara dikkat çekmek amacıyla bir grup öğrencinin de gerçekleştirmek istediği Türkiye ziyaretini iptal edebileceği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle