GeriDünya İspanya düğümü Türkiye'den çözüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya düğümü Türkiye'den çözüldü

İspanya'nın başkenti Madrid'de 11 Mart'ta 192 kişinin öüne yol açan bombalı terör saldırılarının sorumlularını bulmak için yapılan soruşturmalarda Türkiye'den gelen bilgilerin yararlı olduğu bildirildi.

Soruşturmaları yürüten Ulusal Mahkeme Hakimi Baltasar Garzon'un hazırladığı dosyalar, ''Madrid ve Kazablanka saldırıları ile El Kaide'nin 2000 Ekim ayında İstanbul'da yaptığı toplantının birbirleriyle bağlantılı olduğunu'' gösterdi.
  
İspanyol haber ajansı EFE'nin Garzon'un hazırladığı dosyalara dayanarak verdiği haberde, 30 Mart'ta hakkında uluslararası arama ve tutuklama emri çıkarılan Faslı Said Berraj'ın kimliğinin 12 Mart'a kadar İspanyol polisi istihbarat merkezi tarafından bilinmediği, Türk yetkililerin gönderdiği fotoğraflar sayesinde tespit edildiği ifade edildi.
  
Haberde, Hakim Garzon'un, ''İstanbul'da yapılan El Kaide toplantısının altını önemle çizdiği'' belirtildi. El Kaide'nin Avrupa'daki askeri sorumlusu Amer Azize ile Said Berraj, Mohammad Haddad ve Selahaddin Benyaich adlı 4 kişinin 25 Eylül 2000 tarihinde Madrid'den İstanbul'a gittikleri ve burada Azize adına kiralanan bir evde ikamet ettikleri bildirildi.
  
Hakim Garzon'un dosyalarında, Türk polisinin 10 Ekim 2000 tarihinde söz konusu bu 4 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.  İstanbul'daki El Kaide toplantısına katılanlar arasında bulunan ''Ebu Mughen'' lakaplı Benyaich'in ise 2003 Mayıs ayında Fas'ın Kazablanka kentinde düzenlene terör saldırılarıyla bağlantılı olarak Fas'ta yakalandığı hatırlatıldı. 
  
TÜRK POLİSİ 4 KİŞİNİN İSTANBUL'DA YAKALANDIĞINI DOĞRULADI
    
A.A muhabirinin İstanbul Yabancılar Şube Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, ihbar sonucu Fatih'te bir eve düzenlenen operasyonda İngiliz uyruklu David Charles Burgess, Fas uyruklu Said Berraj ile Amer El Azize ve yine Fas uyruklu Mohammad Haddad hakkında gerekli inceleme yapıldıktan sonra, bu kişiler Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne teslim edildiler.
  
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yapılan inceleme sonucu, adı geçen kişilerin Türkiye'de bulundukları süre içerisinde genel güvenliği tehlikeye düşürecekleri kanaati oluştuğundan, Fas uyruklu Said Berraj ve Amer El Azize ile İngiliz uyruklu David Charles Burgess14.10.2000 tarihinde sınırdışı edildiler.
  
Fas uyruklu Mohammad Haddad adlı kişi ise Fas makamlarından aldığıpasaportunda sahtecilik olduğunun anlaşılması üzerine, Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi ve Savcılık tarafından daha sonra serbest bırakıldı. Söz konusu kişi 25.10.2000 tarihinde Ankara'daki Fas Büyükelçiliği'ne teslim edildi.
  
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er de, bugünkü haftalık bilgilendirme toplantısında, İspanya'daki terör olayını gerçekleştirenlerin 2000 yılında İstanbul Fatih ilçesinde gözaltına alındıklarını bildirmişti. Bu kişilerin vizeihlali nedeniyle gözaltına alındıklarını kaydeden Er, ''Herhangi bir arama kayıtları çıkmadı ve sınırdışı edildiler'' diye konuşmuştu. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle