GeriDünya İşkence klibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşkence klibi

İşkence klibi
refid:5006316 ilişkili resim dosyası

Amerikan New York Times gazetesi, internet sitesinde, bir süredir Çeçenlerin cep telefonlarında dolaşan bir işkence klibini yayınladı. Video klipte bir Rus’la birlikte olduğu gerekçesiyle dövülen, saçları, kaşları kazınan ve alnına yeşil renkle haç çizilen hamile bir kadının görüntüler yer aldı.

ÇEÇENİSTAN’da, bir Rus askeriyle birlikte olduğu iddiasıyla evli ve hamile bir kadına polisin yaptığı inanılmaz işkencelerin görüntüleri cep telefonlarında dolaşıyor. New York Times tarafından yayınlanan işkence videosunda polisin çırılçıplak soyduğu kadının, saçlarını ve kaşlarını kazıdığı, alnına da yeşil bir haç işareti çizdiği görülüyor.

New York Times’ın konuyla ilgili haberine göre, 23 yaşındaki Malika Soltayeva, bir aydır evine uğramıyordu ve ailesi kaybolduğunu haber verdi. Geri döndüğünde kocası tarafından kendisini aldatmakla suçlandı ve evden kovuldu. Argun polisi olduklarını söyleyen şahıslar, teyzesinin evinde kalan kadını bularak ifadesinin alınacağı gerekçesiyle karakola götürdü. Ancak, Argun kasabasındaki karakolda hiçbir sorgulama yapılmadı. Polis kadının önce saçlarını kazıdı, kirpiklerini yoldu, kafa derisini İslam rengi sayılan yeşile boyadı, alnına ise aynı renk boyayla baş parmak kalınlığında bir haç çizdi.
/images/100/0x0/55eaba7ef018fbb8f892ec54


İşkenceciler, Müslüman Çeçen kadının Rus bir askerle birlikte olduğunu iddia ediyorlardı. İtiraf etmeye zorladılar. Soyunmasını emrettiler, sopalarla ve hortumlarla dövdüler. Kalçalarına, kollarına, bacaklarına, ellerine karnına ve sırtına vurdular. İşkencecilerden biri "Dön de Allah cezanı versin" diye bağırdı. Daha rahat vurabilmek için vücudunu çevirmesini istiyordu.

Soltayeva’ya yapılan işkence video kameraya kaydedildi. Cepten cebe dolaşan bu video New York Times tarafından da ele geçirildi. Gazete, bu ve son günlerde meydana gelen benzeri olayların, şeriat polisi yönetiminin hakim olmaya başladığı Çeçenistan’ın tehlikeli bir yöne doğru gittiğini gösterdiğini yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle