GeriDünya IŞİD'e karşı dörtlü istihbarat ağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD'e karşı dörtlü istihbarat ağı

IŞİD'e karşı dörtlü istihbarat ağı

Rusya, Şam’a doğrudan askeri destek vermesinin ardından Irak, İran ve Suriye ile birlikte Bağdat’ta istihbarat ağı kurdu. Dört ülke, IŞİD hakkında istihbarat toplayacak ve bilgileri birbirleriyle paylaşacak. Putin de haberi doğruladı ve bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da aktardığını söyledi.

Suriye’de Esad rejimine savaş uçakları, helikopterler, ağır silahlar ve askeri teçhizatların yanı sıra askeri personel de sevk eden Rusya, bu kez de Irak, İran ve Suriye ile birlikte terör örgütü IŞİD’e karşı ortak bir istihbarat ağı kurma konusunda anlaştı. Irak Ortak Operasyon Komutanlığı, bir araya gelen ülkelerin IŞİD’e karşı istihbarat toplamak için işbirliği yapacağını duyurdu. Açıklamada bu hamlenin “Rusya’nın, Rusya’dan IŞİD’e katılan binlerce teröristten duyduğu endişeyle birlikte” geldiği ifade edildi. Irak Başbakanı Haydar el-Abadi’nin sözcüsü Saad Hadisi, kurulan yapıyı “Dört ülke arasında her ülkenin temsilcisiyle askeri istihbarat alanında koordinasyon sağlayan ve bu istihbaratı paylaşma ve analiz etmeyi amaçlayan bir komite” diye tanımladı. Abadi’nin sözcüsü, bu hücrenin ‘teröristlerin hareketini izlemeye ve kapasitelerini azaltmaya’ odaklanacağını söyledi. Sözcü, istihbarat merkezinin faaliyete geçip geçmediği konusunda ise bilgi vermedi.

PUTİN: ŞAHSEN AKTARDIM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ülkesinin Suriye’de İŞİD karşıtı yeni ittifak inisiyatifini bir adım daha ilerleterek Bağdat merkezli askeri enformasyon merkezi kurduklarını söyledi. Putin, bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şahsen aktardığını da belirtti. Bugün yapacağı BM Genel Kurul konuşması öncesinde Amerikan basınına Suriye’deki planlarıyla ilgili yeni bilgiler veren Putin, “Suriye kriziyle ilgili tüm bölge ülkelerine yeni esaslara göre işbirliği önerdik. Bölgede İŞİD’e karşı verimli mücadele için ortak enformasyon merkezi kurulmasını önerdik. Enformasyon merkezi planımızı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şahsen ilettim. Ayrıca Suudi Arabistan, Ürdün ve ABD yönetimlerini de bu hususta bilgilendirdik. Şimdi ABD ile Rusya Dışişleri Bakanları böyle bir merkez oluşturulmasını görüşüyor. Bunun yanı sıra ilgili ülkeler arasında askeri yetkililer bazında da temaslar yapılıyor” dedi.

‘BAŞKA ÜLKELERE AÇIK’

Rus İnterfaks ajansına bilgi veren bir Rus askeri yetkili ise “Bağdat merkezli İŞİD ve benzeri terör örgütleri ile mücadele için bir koordinasyon merkezi Irak’ın başkenti Bağdat’ta çalışmalarına başlamıştır. Şimdilik katılımcı ülkeler Rusya, İran, Irak ve Suriye oldu. Bu merkezde saydığım dört ülkenin kurmay subayları görev yapacak ve ileride bu enformasyon merkezi terör örgütlerine karşı harekat organizasyon karargahına dönüşecek. İŞİD benzeri örgütlere karşı askeri operasyonlar bu merkez tarafından yönetilecek. Başka ilgili ülkelerin de Suriye ve Irak’ta barışın sağlanması için bu çalışmaya katılmalarını bekliyoruz” dedi. Rus yetkili, bu merkezin dönüşümlü olarak dört ülkenin subayları tarafından idare edileceğini de ekledi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle