GeriDünya 'Irak, Türkiye'ye kimyasal silahla saldırabilir'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Irak, Türkiye'ye kimyasal silahla saldırabilir'

ABD`nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post`ta yayınlanan bir yorumda, ABD`nin Irak lideri Saddam Hüseyin`i devirmek amacıyla bu ülkeye taarruz etmesi durumunda, Bağdat rejiminin, Türkiye ve İsrail`e kitle imha silahlarıyla saldırabileceği ileri sürüldü.

Yorum, eski Başkan Bill Clinton döneminde Ulusal Güvenlik Konseyi`nde Avrupa bölgesi direktörü olarak görev yapan Phil Gordon ve The Brooking Institution düşünce kuruluşunun uzmanlarından Michael O`Hanlon tarafından kaleme alındı. 

Gordon ve O`Hanlon, yorumda anahatlarıyla, Afganistan`daki gibi bir operasyonun Irak`ta başarıya ulaşma şansının yüksek olmadığını ve Taliban gibi Saddam`ın da kısa sürede devrileceği varsayımıyla uygulanacak aceleci bir planın büyük sıkıntılar yaratacağını dile getirdi. 

Yorumda, ABD`nin şiddetli bir saldırısında Saddam`ın, her şeyini kaybetme noktasına yaklaşması durumunda, elindeki kimyasal ve biyolojik kitle imha silahlarına başvurabileceği anlatıldı.

Yazıda, bu durumda Saddam`ın, elindeki orta menzilli karadan karaya füzelere takılabilecek kimyasal ve biyolojik başlıklarla, bölgedeki Amerikan birliklerinin yanı sıra Türkiye, İsrail, Kuveyt ve Suudi Arabistan`ı hedef alabileceği savunuldu.

Gordon ve O`Hanlon, ABD`nin Irak ile savaşta zafer kazansa bile binlerce askerini kaybedebileceğini ve uzun yıllar bölgede kalma zorunluluğunun ortaya çıkabileceğini belirtti.

İki yazar, amaçlarının Saddam`ın devrilmesine karşı çıkmak olmadığını, ancak böyle bir operasyonun çok büyük bir dikkatle hazırlanması gerektiğini kaydetti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle