GeriDünya Irak’taki katliamı sırıtarak itiraf etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak’taki katliamı sırıtarak itiraf etti

Irak’ta 14 yaşında bir kıza tecavüz etmek, kızı ve ailesini öldürmekle suçlanan 5 Amerikan deniz piyadesinden biri, suçunu itiraf etti. Uzman çavuş James P. Barker, askeri hakim karşısında itirafını yaparken en ufak bir pişmanlık göstermediği gibi sırıtarak konuştu.

Kentucky’deki mahkemede hakim, neden suç işlediğini sorduğunda ise, "Iraklılardan nefret ediyordum. Yüzünüze gülerken hiç tereddüt etmeden ateş edebiliyorlar" dedi. Avukatı, Barker’ın idam cezasından kurtulmak için suçlarını kabul ettiğini belirtti.

Mart 2006’da Bağdat’ın güneyindeki Mahmudiye kasabasında meydana gelen olayda, 5 asker bir eve zorla girerek 14 yaşındaki bir kıza tecavüz etmiş, kızı öldürdükten sonra cesedini yakmış, annesini, babasını ve 6 yaşındaki kızkardeşini öldürmüştü.

Önce taammüden cinayet suçundan haklarında dava açılan 4 askerin, cinayetin planlanması, gerçekleştirilmesi ve örtbas edilmesi sürecinde, olaydan sonra ordudan ayrılan eski bir ere yardım ettikleri iddia ediliyor. Askerlerden ikisinin suçlu bulunmaları halinde idam cezasına çarptırılmaları söz konusu.

Barker’ın sivil avukatı David Sheldon, müvekkilinin savcılıkla işbirliği yapmayı ve diğer sanıklar aleyhinde ifade vermeyi kabul ettiğini söyledi. Diğer sanıklar Teğmen Paul Cortez, Er Jesse Spielman ve Er Bryan Howard. Sivil bir mahkemede yargılanan eski asker Steven Green ise bir hapishanede kararın açıklanmasını bekliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle