GeriDünya Irak’ta çifte kıskaç
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak’ta çifte kıskaç

Irak’taki ABD askeri yetkilileri, ülkede Sünni direnişin tırmanması ve Şii ayaklanmasının yayılması üzerine, takviye birlik isteme olasılığını gündeme aldılar. Son 48 saatte 20 ABD askeri öldürüldü.

IRAK’taki birlikleri ayrı ayrı bölgelerde Şii ve Sünni kıskacı içinde kalan ve Pazar gününden bu yana toplam 20 askeri öldürülen Amerikan Merkez Komutanı General John Abizaid, ABD’den ya da koalisyon ülkelerinden 105 binlik işgal güçlerinin takviye edilmesiyle ilgili fikir sunmaları için 48 saat süre verdi. ABD Merkez Komutanlığı’nın bir yetkilisi de, ‘Hafta sonunda meydana gelen olaylar ışığında, daha çok şiddet eylemi düzenlenmesi ihtimali dikkate alınarak, ihtiyaç halinde elimizde hangi güçlerin olduğunu belirlemek üzere istekte bulunduk’ dedi.

Şİİ CEPHESİ

Tutuklanan yandaşlarının serbest bırakılmasını isteyen radikal Şii lider Mukteda el Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu milisleri, Bağdat’taki Şii mahallelerinde ve ülkenin güneyindeki bazı kentlerde ABD ve koalisyon güçleriyle çatışmaya girdi. Şii milisler, Kut kentinin kontrolünü ele geçirdi. El Sadr milisleri, Kut’taki valilik binasını koruyan Ukraynalı askerleri kovarak, resmi binalarla TV ve radyoyu da ele geçirdiler. Bunun üzerine Ukraynalı askerler kenti terk etti. Çatışmalarda bir Ukrayna askeri hayatını kaybetti.

Bağdat’ın Şii mahallesi Sadr Şehri’nde ise Amerikan kuvvetleriyle Şii milisleri karşı karşıya getiren çatışmalarda son 48 saatte 57 kişi öldü, 236 kişi de yaralandı. Amerikan birlikleri, 5 saat süren şiddetli çatışmanın ardından, mahalledeki tüm karakolları işgal etti. İngiliz kuvvetleriyle çatışmalarına sahne olan Amara’da da İngiliz askerleriyle çıkan çatışmalarda son 48 saatte 12 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

Nasıriye kentinde Şii milisler ile İtalyan askerleri arasında çıkan çatışmada ise, iki sivil öldü, 11 İtalyan askeri yaralandı. El Sadr yanlılarının kontrolündeki Zeytin bölgesinde çıkan çatışmada, İtalyan ordusuna ait 4 askeri araç ateşe verildi. Kerbela’da Bulgar askeri üssüne havan ateşi açıldı. Bir sivil Bulgar vatandaşı öldü. Şii lider El Sadr, Kufe kasabasında kale gibi kullandığı camiden ayrıldı. Şii liderin nereye gittiği belirtilmedi. El Sadr’ın yardımcısı Keys el Gazali, istekleri karşılanana kadar ayaklanmanın devam edeceğini söyledi.

SÜNNİ CEPHESİ

Sünni direnişin kalelerinden Felluce’de, şiddetli çatışmalar meydana geliyor. Tanklar ve helikopterler desteğindeki ABD birlikleri, direnişçilere sert bir darbe indirebilmek amacıyla, Felluce’yi kuşattı. Dün sabah erken saatlerde, tank ve helikopter ateşinin ardından, kente giren ABD birlikleriyle Sunni milisler arasında şiddetli çatışmalar çıktığı ifade ediliyor.

Bağdat’ın batısındaki Anbar bölgesinde dün çıkan çatışmada, 4 Amerikalı deniz piyadesi öldürüldü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle