GeriDünya Irak seçim sonuçları Şubat sonuna kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak seçim sonuçları Şubat sonuna kaldı

Irak'ta 30 Ocak'ta yapılan genel ve yerel seçimlerin resmi sonuçlarının, ay sonuna doğru açıklanacağı bildirildi.

Irak Seçim Komisyonu sözcüsü Ferit Ayar, yarın açıklanması beklenen resmi sonuçların, bazı oylar gözden geçirildikten sonra kamuya duyurulacağını söyledi.   

  

Ayar, oyları inceleme işleminin yarın başlayacağını ve resmi sonuçların ay sonuna doğru açıklanacağını kaydetti.

 

DIŞİŞLERİ: SEÇİMLERDE BAZI USULSÜZLÜKLERİN YAPILDIĞI BİR GERÇEK

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, ”Irak'taki seçimlerde bazı usulsüzlüklerin yapıldığının bir gerçek olduğunu” belirterek, bu usulsüzlüklere itirazların demokratik mekanizmalar çerçevesinde yapılması gerektiğini söyledi.

  

Tan, haftalık basın toplantısında, Irak seçimlerine ilişkin bir soru üzerine, bu tür itirazların bizzat muhatapları tarafından yapılmasının doğru bir usul olduğunu kaydetti.

  

Iraklı Hıristiyanların, oy kullanmalarının engellendiği gerekçesiyle geçen pazar Stockholm'deki seçimlere itiraz ettiklerine işaret eden Tan, Türkmenler, Araplar, Asuri ve Keldanilerin itirazlarını yaptıklarını bildiklerini ve bu itirazların, bağımsız seçim komisyonu tarafından değerlendirileceğini ifade etti.

  

Tan ayrıca, bazı kesimler ile oluşumların seçimlere arzulanan düzeyde katılamamış olmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, “Biz bu durumu, süratle ve adil bir şekilde telafi edilmesi gereken bir husus olarak nitelendiriyoruz. Bunun, telafisi için gerekenlerin yapılması bakımından telkin ve tavsiyelerde bulunuyoruz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle