GeriDünya İnsan vurmak zevkli diyen ABD’li generale ceza yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnsan vurmak zevkli diyen ABD’li generale ceza yok

‘Örtünmedikleri için karılarını yıllardır döven Afganistan’daki heriflerin zaten erkekliği yoktur. Bu yüzden onları vurmak müthiş eğlencelidir.’ Bu sözleri sarfeden ABD’li Korgeneral James Mattis’e ceza verilmemesi ABD basınında tartışma yarattı.

AMERİKAN Deniz Piyadeleri’ne bağlı Korgeneral James Mattis, Afganistan’da ve Irak’ta savaşmak konusunun tartışıldığı bir panelde ‘Bazı insanları vurmak çok eğlenceli’ dedi, ancak sadece bir uyarı alarak cezasız kaldı. Generale bu dehşet görüşleri için disiplin cezası bile verilmeyeceği açıklandı ve sadece ‘sözlerini seçerken daha dikkatli olması gerektiği’ bildirildi. O da ‘Evet sözlerimi daha dikkatli seçmeliydim’ diyerek onayladı ve böylece konu kapandı.

Irak’ta ve Afganistan’da görev yapan Korgeneral JMattis, ABD’de tartışma yaratan sözlerini geçen salı günü San Diego’da katıldığı bir konferansta söyledi. Mattis, ‘Aslında savaşmak çok çok eğlenceli bir iş. Dövüşmeyi çok severim. Şu Afganistan’daki herifler, örtünmedikleri için karılarını yıllardır dövüyorlar. Bu gibi heriflerin zaten erkekliği yoktur. Bu yüzden onları vurmak müthiş eğlencelidir’ diye konuştu. Amerikan televizyonunda da yayınlanan bu sözlerin ardından seyirciler güldü ve alkışladı.

Deniz Piyadeleri komutanı General Michael Hagee, Mattis’in, ABD’nin en cesur ve en deneyimli askeri liderleri arasında yer aldığını belirtti. Hagee açıklamasında, ‘Bazı insanların, Mattis’in yaptığı yorumları mesele yapabileceğini anlıyorum. Ancak aynı zamanda Mattis’in, savaşın şanssız ve sert gerçeklerini yansıtma niyetini sergilediğini de biliyorum’ dedi.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise bu konuda yorum yapmayacağını söyledi. James Mattis, şu sırada ABD’nin Virginia’ya bağlı Quantico’daki Deniz Piyadeleri Savaş Geliştirme Komutanlığı’nda komutanlık görevi yürütüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle