GeriDünya Hollanda'da Dışişleri Bakanı Koenders'ten Temsilciler Meclisi'ne 1915'e mektubu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda'da Dışişleri Bakanı Koenders'ten Temsilciler Meclisi'ne 1915'e mektubu

Hollanda'da Dışişleri Bakanı Koenders'ten Temsilciler Meclisi'ne 1915'e mektubu
refid:28284265 ilişkili resim dosyası

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, 1915 Olaylarıyla ilgili tarihi iddiaların tanımlanmasının Hollanda hükümetinin görevi olmadığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na gönderdiği ve kamuoyuna yansıyan mektupta, "Bu insanlık dışı sonuçları olan tarihi olayları tanımlamak hükümete düşmez. Söz konusu tarihi gerçeklerin tanımlanması bilim adamları kadar Türkiye ve Ermenistan hükümetlerinin birlikte çalışmasına bağlı" ifadelerini kullandı.

Hollanda Ermeni Organizasyonları Federasyonu'nun kendileriyle yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi de veren Koenders, Hollanda'nın 1915 yılında hayatını kaybeden herkes için üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Mektupta, Hollanda'da planlanan anma programlarının saygı çerçevesinde gerçekleşmesi için iyi bir atmosfer oluşmasına yönelik katkıları önemsediği vurgulandı.

"DENGELİ AÇIKLAMA MEMNUNİYET VERİCİ"

Kamu Tartışmaları Merkezi (CPD) ikinci başkanı avukat Ejder Köse, Dışişleri Bakanı Koenders'in mektubunu çok olumlu bulduklarını belirtti. Dışişleri Bakanı'nın dengeli açıklamasının memnuniyet verici olduğunu, kendilerine de yeni ulaşan mektubun bir anlamda Hollanda hükümetinin resmi görüşünü yansıttığını kaydeden Köse, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu mektubu çok olumlu değerlendiriyoruz. Konuyla ilgili çok dengeli bir açıklama. Hollanda devleti, 'Hollanda'daki huzurumuzun Türkiye, Ermenistan veya uluslararası bir konuyla ilgili olarak bozulmasını istemiyoruz' mesajı veriyor aslında. Hükümet, tanımlama konusunda Ankara ile Erivan'ı adres gösteriyor. Biz de buna olumlu bakıyoruz çünkü Hollanda'da 500 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşıyor. Bunun yanı sıra yaklaşık 10-12 bin Ermeni vatandaşı var. Bazı köylerde ve şehirlerde Türk ve Ermeni çocukları yan yana okula gidiyorlar. Bu konunun durmadan gündeme getirilmesi ve görüş ayrılığı bu çocuklara da büyük etki yapıyor, bunları istemiyoruz."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle