GeriDünya Herkes 'barış planı' hazırlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Herkes 'barış planı' hazırlıyor

Filistin lideri Yaser Arafat ve İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres son 72 saat içinde 3 kez görüşerek, ''gizli bir müzakere yürütülüyor'' iddiasına ağırlık kazandırdı. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Powell'ın yeni bir Ortadoğu barış planı ilan edeceği belirtililerken İsrail Başbakanı Şaron da, Peres ile ortak bir barış planı üzerinde çalıştıklarını duyurdu. El Hayat gazetesi ise Arafat'ın tek yanlı olarak devlet ilan etmeye hazırlandığını iddia etti.

İlk ikisi Mallorca'da, sonuncusu Brüksel'de yapılan görüşmelerin içeriği konusunda yeterli bilgi verilmemesi, Peres'in, ''müzakere yapmıyorum'' açıklamalarının inandırıcı bulunmamasına yol açtı.

Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt'ın rezidansında dün akşam yapılan Peres-Arafat görüşmesine, başbakanın yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB'nin Ortadoğu özel temsilcisi Maguel Maratinos da katıldılar.

İsrail radyosu bu sabah, görüşmede Peres'in Arafat'a ''Filistinli silahlı gruplar bir otorite altında toplanmazsa süreçte ilerleyemeyiz'' dediğini duyurdu.     

Maariv gazetesi de, AB'nin Filistin topraklarına gözlemci göndermeyi önerdiğini ancak bunun Peres tarafından reddedildiğini yazdı.

Peres'in yarın İsveç'te Filistin Meclis Başkanı Ahmet Kueyri ile görüşmesi bekleniyor. Peres ve Arafat'ın hafta sonunda New York'ta başlayacak BM Genel Kurulu'nda da bir dizi görüşme yapabilecekleri belirtiliyor.

BM GENEL KURULU

Peres ve Arafat'ın ''neyi görüştükleri'' bilinmezken BM Genel Kurulu'nun barış süreci açısından hayati önem taşıyacağı görülüyor. Genel Kurul'da, Peres-Arafat görüşmelerine devam edilirken, ABD Başkanı George Bush ile Arafat arasında bir görüşme yapılması ve ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın konuşmasında ''yeni Amerikan planını'' açıklaması bekleniyor. 

Yediot Ahronot gazetesi, Amerikalı kaynaklara dayanarak, Bush'un görüşme kararı aldığını yazdı. Gazeteye göre, Bush Arafat'a nihai çözüm konusundaki fikirlerini açıklayacak. Buna göre, bağımsız Filistin devleti kurulacak, Kudüs iki devletin başkenti olacak, kutsalyerlere ortak egemenlik verilecek ve İsrail'in güvenliği sağlanacak. Bush, Arafat'tan da şiddetin düzeyini düşürmesini isteyecek.

POWELL'IN KONUŞMASI

Genel Kurul'da Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın yapacağı konuşmada bu fikirleri daha ayrıntılı olarak sunması bekleniyor.

Filistin tarafı, Powell'ın ''yeni bir barış planı açıklayacağı konuşmasında'', Filistin devletinin sınırları konusunda belirleyici ifadeler kullanmasını istiyor.

Jerusalem Post gazetesine göre, Filistin tarafı Powell'ın ''Filistin devleti Batı Şeria ve Gazze'nin tamamı üzerinde, tarafların isteklerine göre bazı düzenlemeler yapılarak, kurulmalı'' demesini bekliyor.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Powell'ın konuşmasında yeni bir barış planı açıklamayacağını, genel görüşlerini ifade edeceğini söyledi. Powell ise, Mısır televizyonuna verdiği demeçte, ''Yeni bir barış planı açıklayacak mısınız?'' sorusuna, ''Mitchell önerileri üzerinde yoğunlaşacağım'' cevabını verdi.

EL HAYAT: ''ARAFAT FİLİSTİN DEVLETİ İLAN EDECEK''

Bu arada Londra'da yayınlanan El Hayat gazetesinin, ''Arafat'ın BMGenel Kurulu'ndaki konuşması sırasında tek taraflı olarak Filistin devleti ilan edeceği'' iddiası, Genel Kurul toplantısının önemini daha da artırdı.

Peres, İsrail ordu radyosuna, ''Böyle bir şey duymadım ve buna inanmıyorum. Arafat böyle bir şey yaparsa bu büyük bir risk olur. Sınırları belirsiz bir Filistin devleti olur'' dedi.

Arafat'ın eski danışmanı İsrailli Arap milletvekili Ahmet Tibi ise, ''Arafat, Filistinli kurumların onayını almadan böyle bir şey yapmaz'' şeklinde konuştu.

ŞARON DA BARIŞ PLANI HAZIRLIYOR

Öte yandan Şaron da, Peres ile ortak bir barış planı hazırladığını duyurdu. Şaron bu planın, Gazze'deki Yahudi yerleşim merkezlerinin boşaltılmasını içermediğini ve Ürdün Vadisi'nin İsrail kontrolünde kalacağını söyledi ancak başka ayrıntı vermedi.

Maariv gazetesine göre, Şaron böylece Peres'in kendi planını açıklamasını engellemeye çalışıyor çünkü bu takdirde koalisyonda sorun çıkacağına inanıyor.

Şaron, diğer çekincelerinin yanı sıra Peres'in, Kudüs sorununu da plandan çıkarmasını istiyor.

Ma'ariv'e göre,Şaron'un planı şu noktaları içeriyor:

 Filistin devletini de içeren bir saldırmazlık paktı imzalanacak ve bir dizi uzun dönemli ara anlaşma yapılacak.

 Ateşkes olan bölgelere çeşitli yararlar sağlanacak.

 Mitchell planının ekonomik önerileri çerçevesinde Filistin yönetimine geniş kapsamlı ekonomik yatırımlar yapılacak.

Maariv, Amerikan kaynaklarının planı ciddiye almadıklarını ve iç tüketime yönelik olarak nitelediklerini belirtti. Filistinli yetkililer ise, ''Şaron, ABD'nin yeni bir barış planı açıklamasını engellemeye çalışıyor'' dediler.

Haaretz gazetesi, Şaron'un planının, Filistin devletinin sınırlarının ve hava sahasının İsrail'in kontrolünde olmasını içerdiğini yazdı.

Gazeteye göre Peres, hafta sonunda kendi plan taslağını Şaron'a verdi. Şaron ve Peres'in birlikte oluşturacakları planı Şaron ay sonunda Washington'a giderek Bush'a sunacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle