GeriDünya Havayolu şirketine kayyum atandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havayolu şirketine kayyum atandı

Havayolu şirketine kayyum atandı

Ekonomik kriz yaşayan İtalyan havayolu şirketi Alitalia'nın yönetim kurulu talebi üzerine. Bakanlar Kurulu tarafından kayyum atandı.

Hükümet, kayyum yönetimindeki 6 ay boyunca şirketin faaliyetlerini sürdürmesini garanti etmek için 600 milyon euro köprü kredi sağlanmasına karar verdi.

Alitalia'nın yüzde 51'lik hissesine sahip İtalyan CAI (Compagnia Aerea Italiana) holdingi ile yüzde 49'luk hisse sahibi Birleşik Arap Emirlikleri'nin bayrak taşıyıcısı Etihad Havayolları, şirketin mali sorunlarının çözümü için bir yeniden yapılandırma paketi üzerinde anlaşmıştı.

Ancak geçen hafta Alitalia çalışanları arasında oylamaya sunulan paket reddedildi. İşten çıkarmalar ve maaşlarda kesinti de içeren yeniden yapılandırma paketinin çalışanlar tarafından reddedilmesi üzerine Alitalia yönetim kurulu atılacak adımları görüşmek üzere Salı günü bir toplantı yaptı.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre, "hissedarların sermaye artırımı yapmasının ve kısa vadede alternatif bulunmasının mümkün olmaması nedeniyle", İtalyan yasalarınca öngörülen "olağanüstü yönetim" atanması için başvuruda bulunmaya karar verildi.
İtalya hükümeti de şirketin talebini kabul etti.

SATIŞ YA DA KAPATMA KARARI ALINABİLİR

12 bin 500 çalışanı bulunan Alitalia halen 94 noktaya, haftada 4 bin 200 uçuş gerçekleştiriyor. Şirketten bugün yapılan açıklamada planlanmış uçuşlarda bir değişiklik olmayacağı belirtildi.

2008'de iflas eden Alitalia, 2014'te de yeniden iflasın eşiğine gelmiş ve yüzde 49'u Etihad'a satılmıştı. Şirketin son 10 yıl içinde İtalyan devletinden 7 milyar euro'nun üzerinde destek aldığı ve halen günde yaklaşık 1 milyon euro zarar ettiği belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle