GeriDünya Hamburg'da tartışmalı İslam semineri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamburg'da tartışmalı İslam semineri

Merkezi Almanya'nın Delmenhorst kentinde bulunan "İslam Yolu Derneği" tarafından Hamburg kentinde İranlılara ait İmam Ali Camisinde 21-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek "İslamiyette Barış" konulu seminerle ilgili tartışmalar büyüyor.

Bazı yerel Alman gazeteleri, Anayasayı Koruma Dairesi tarafından faaliyetleri izlenen İmam Ali Camisinde düzenlenecek seminerde "İslamiyette Barış" adı altında Yahudi düşmanlığı yapılmasından ve İran'ın İslam ideolojisinin Avrupa çapında yayılmaya çalışılmasından endişe duyulduğunu yazdı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis üyesi Aydan Özoğuz'un kardeşi olan "İslam Yolu Derneği" temsilcisi Yavuz Özoğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Toplantılar düzenlenmeden çeşitli Alman gazetelerinde derneğin temsilcilerinden ben ve kardeşim Gürhan Özoğuz hakkında toplantının içeriğiyle ilgili olarak karalama kampanyası yürütülmekte. Tüm bunlar saçma. Biz bu toplantılarda Yahudi düşmanlığı yapmıyoruz. Tam tersine İsrail'de Yahudi ve Müslümanların birlikte adaletli bir biçimde yaşamalarını istiyoruz" dedi.

Seminere İslam bilimcisi Sebahhattin Türkyılmaz'ın da davet edildiğini ifade eden Özoğuz, "Avusturya'dan, Berlin'den olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden din alimleri katılacak. Toplantı Almanca konuşan Müslümanlara yönelik. Bu toplantıları 2000 yılından beri düzenliyoruz. Amaç, Müslümanların İslamiyeti öğrenmesi ve buraya uyumu. Toplantı ve seminerlerde ne Türkçe, ne de Farsça kitaplar var. Hepsi Almanca" şeklinde açıklamada bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle