GeriDünya Gizemli ışıkta Rus füzesi şüphesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gizemli ışıkta Rus füzesi şüphesi

Gizemli ışıkta Rus füzesi şüphesi
refid:13164797 ilişkili resim dosyası

Norveç semalarında dün gece mavi ve yeşil gizemli ışıklar görüldü. Norveçli yetkililer ülkenin kuzeyinde görülen bu ışığın nedenini açıklayamadı. Ancak şimdi ortaya atılan bir iddia Rusya'nın denediği ve başarısız olan kıtalararası füzenin, gizemli ışıkların sebebi olabileceği belirtildi.

İŞTE NORVEÇ'TEKİ GİZEMLİ IŞIK

Rusya, kıtalararası Bulava füze denemesinin, teknik bir sorundan ötürü bir kez daha başarısız olduğunu açıkladı. Rusya'nın füze denemesi yaptığı saatte Norveç'in Skjeroy kenti semalarında gizemli ışıklar görüldü. Norveçli bilim insanları bu ışıkların nasıl oluştuğunu açıklayamamışlardı. Şimdi ortaya atılan yeni bir iddia gizemli ışıklara düşen Rus füzesinin neden olduğunu ortaya çıkardı.   

Rusya Savunma Bakanlığı, füzenin ilk iki katının normal çalıştığını, ancak üçüncü katının motorunun doğru çalışmadığını ve sorunun bir komisyon tarafından değerlendirileceğini açıkladı.

Bulava kıtalararası balistik füzesi, Beyaz Deniz'deki Dmitri Donskoi füze fırlatma denizaltısından dün atılmıştı.

Öte yandan, dünkü füze denemesi, Norveç semalarında gizemli parlak ışıkların gözlemlenmesi veya bir nesnenin uçuşuyla aynı zamana denk geldi.

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, Norveçli bilim adamı Profesör Odd Eric, gizemli ışıkların nedeninin yüzde 100 bilinemeyeceğini, ancak bunun büyük olasılıkla rotasyon şekli hesaba katıldığında bir füze olduğunu söyledi.

Norveç semalarında dün gece görülen gizemli mavi ve yeşil renkli ışıklar, ülkede büyük şaşkınlık yaratmıştı. Norveç basınında yer alan haberlere göre, ülkenin kuzeyindeki bir dağın arkasında ortaya çıkan mavi ışık, gökyüzünün ortasında durduktan sonra daireler biçiminde hareket etmeye başladı ve birkaç saniye içinde de bir spiral tüm gökyüzünü kapladı.

12 DAKİKA SÜRDÜ

Ardından bir yeşil-mavi ışık hüzmesi spiralin ortasından çıktı ve 12 dakika süreyle insanları şaşkınlığa uğrattıktan sonra yok oldu. Halk, Norveç Meteoroloji Enstitüsünü telefon yağmuruna tutarak, gizemli ışıkların nedenini öğrenmeye çalışmıştı.

Işıkların "aurora" veya "Kuzey Işıkları"na ait olmadığını belirten astronomlar, bunun başta meteor yağmuru olabileceğini düşünseler de çok uzun sürmesi nedeniyle bu görüşten vazgeçmişler ve Rusya'nın bir füzesi olması ihtimalini öne çıkarmışlardı.

Norveç Savunma Bakanlığı sözcüsü de gizemli ışıkların muhtemelen bir Rus füze denemesinden kaynaklandığını belirterek, Rusya'nın Beyaz Deniz ve Barents Denizi'ni test sahası olarak sürekli kullandığına dikkat çekti.

Uzmanlar da gizemli ışıkların kontrolü kaybedilen ve gökyüzünde infilak eden bir füzeden kaynaklanmış olabileceğini belirtmişlerdi.
Rusya 2005'ten bu yana 12 Bulava faze denemesi yaptı ve bunların 8'i başarısız oldu. 8 bin km. menzili bulunan Bulava (NATO'nun SS-NX-30 sınıfı) füzesi 10 nükleer başlık taşıyabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle