GeriDünya General trafiği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

General trafiği

General trafiği
refid:7484705 ilişkili resim dosyası

ABD’deki Ermeni tasarısı siyaset sahnesinin yanı sıra, askerler arasında da mektup ve telefon trafiğine yol açtı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’ın ABD’li muhatabına mektup yazdığını açıklamasından sonra, ABD’nin yeni Genelkurmay Başkanı Mullen’in de Büyükanıt’ı telefonla aradığı ortaya çıktı. Mullen, "Pentagon, Kongre’yi uyarmak için çok sıkı çalışıyor" dedi.

ABD’nin yeni Genelkurmay Başkanı Amiral Michael Mullen, Türk muhatabı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı arayarak, Ermeni tasarısının iki ülke arasında kriz yaratma potansiyelini bildiğini söyledi.

Amiral Mullen, Orgeneral Büyükanıt ile telefon görüşmesinde, Pentagon’un, tasarı konusunda Kongre’yi uyarmak için sıkı çalıştığını ve İncirlik Üssü’nün kullanımının kısıtlanmasının veya kesilmesinin olumsuz etkilerinin ABD’li milletvekillerine anlatıldığını belirtti.

Michael Mullen’ın, PKK terörü sonucu 15 askerin şehit olmasıyla ilgili olarak başsağlığı dileklerini ilettiği de ifade edildi.

Ermeni soykırımı iddialarını içeren ve bağlayıcı olmayan karar tasarısı 11 Ekim günü Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilerek Genel Kurul’a sevk edilmişti. Aynı tasarının, 22 Kasım’dan önce oylanması bekleniyor.

Şimdiye dek ölçülü tepkiler ile hareket eden Ankara’nın, tasarının Genel Kurul’da kabulü halinde sert tepki göstereceğine inanılıyor. İncirlik Üssü’nün kullanımının ABD’ye kapatılması da olası tepkiler arasında yer alıyor.

ASKER UYARISI

Orgeneral Büyükanıt, tasarının kabul edilmesi konusunda, "Bu durumda ABD ile askeri ilişkilerimiz hiçbir zaman eskisi gibi olmaz" dedi. Büyükanıt, Milliyet gazetesinde dün yayınlanan açıklamasında bu görüşlerini ABD’nin görevi henüz sona eren Genelkurmay Başkanı General Peter Pace’de de mektupla aynen ilettiğini ve kendisini telefonla da aradığını ifade etti.

Irak’a giren hava kargosunun yüzde 70’i ve Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin kullandığı yakıtın yüzde 30’u Türkiye üzerinden geliyor.

ABD Temsilciler meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tom Lantos ise, "Türk Hükümeti ABD’ye karşı bir harekette bulunmaz. Çünkü, bu kendi çıkarlarına da karşı olur. Buna eminim" dedi. Lantos’un Ermeni tasarısına karşı oy kullanması beklenirken lehte oy vermesi büyük şaşkınlık yaratmıştı.
/images/100/0x0/55eb5de3f018fbb8f8bc7ef1


’Kendi ayağına kurşun’ ses getirdi

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın dün Milliyet’e manşet olan "ABD ayağına kurşun sıktı" sözleri uluslararası medyada yankı yaptı. Amerikan AP ajansı haberi aynı başlıkla aktarırken, "Büyükanıt’ın sözleri, Ermeni soykırım tasarısının kabul edilmesinden sonra Türk tarafından gelen en sert yorum oldu" dedi. Ajanslar, Büyükanıt’ın "Tasarı Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’ndan da geçerse ABD ile askeri ilişkilerimiz hiçbir zaman eskisi gibi olmaz" sözlerine de dikkat çektiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle