GeriDünya Gençler Kıbrıs’ta iki devlet istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gençler Kıbrıs’ta iki devlet istiyor

Kıbrıs Rum kesiminde gençlerin büyük bir bölümünün Türklerle ortaklığı istemediği ve iki ayrı devlet formülünü bir çözüm olarak kabul ettiği belirtildi. Annan planının Rumlar tarafından reddedilmesinin ardından yapılan son kamuoyu yoklamasına göre, Rum gençleri mevcut durumu bir çözüm olarak görüyor.

Kıbrıs Rum Kesimi iş dünyasının önde gelen isimlerinden Lordos ailesinin yaptırdığı ankete göre, her 3 Rum’dan biri Kıbrıs sorununa kesin çözümü, iki ayrı devlette görüyor. Girit Üniversitesi’nde görevli Aleksandros Lordos’un geçtiğimiz aylarda 1000 Rum arasında yaptığı ankette, iki ayrı devlete sıcak bakan yüzde 29’luk kesimin tümünü gençlerden oluşuyor. Bu sayı Kıbrıs sorunu çözülmedikçe de giderek artacak.

Birleşik Kıbrıs isteyenler ise, en kısa zamanda Türk askerinin adadan tamamen ayrılmasını, KKTC’deki tüm Rum mallarının iade edilmesini, verilemeyecek mülkün tazminatının ise Türkiye’nin ödemesini istiyor. Ankete katılanların yüzde 70’i bu şartlar kabul edilirse, muhtemel anlaşmaya ‘evet’ diyeceklerini belirtiyor.

RUM ANKETİ

Güneyli Lordos ailesinin yaptırdığı ankete göre her 3 Rum’dan biri kesin çözümü iki devlette görüyor. ‘Çözüm iki ayrı devlettedir’ diyenlerin tamamını genç kuşak oluşturuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle