GeriDünya Genç ve kadınsı meclis
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genç ve kadınsı meclis

Türkiye'de 60'lık siyasetçiler ‘‘genç ve dinamik lider’’ diye tanımlanıp, kadınlar mecliste yer bulamazken, Almanya'da pazar günkü seçimlerden örnek bir tablo çıktı. 603 üyeli yeni parlamentoda 190 üyeyle kadın milletvekili oranı % 32.2'ye yükseldi. Yaş ortalaması ise 49.3'e geriledi. Parlamentonun en genci 19, en yaşlısı ise 70 yaşında.

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti/Yeşiller iktidarını kılpayı yeniden iktidara taşıyan seçimler parlamentoyu da yeniden şekillendirdi. 669 üyeli meclisteki üye sayısı hantallığı önlemek için 603'e çekilirken, parlamenterlerin yaş ortalaması da yarım puan gerilerek 49.3'e düştü. Parlamentonun en genci 19 yaşındaki Yeşiller üyesi Anna Lührmann, en yaşlısı ise İçişleri Bakanı Otto Schily.

YAŞ ORTALAMASI 49.3

Meclisteki en yaşlı parti grubunu ise 50.65 yaş ortalamasıyla SPD oluşturuyor. FDP'nin ortalaması 50.57, CDU/CSU'nun 48.66, Yeşiller'in ise 45.09. 1998 seçimlerinden sonra oluşan parlamentonun yaş ortalaması ise 49.8'di.

KADIN ORANI

Parlamentoda kadın milletvekili oranı % 32.2'ye yükseldi. Oysa bu oran 1998 seçimlerinde 30.9'du. Sadece Yeşiller'de kadın milletvekilleri çoğunluğu ele geçirdi. Yeşiller'de kadın milletvekili oranı % 58.2. Yeşilleri, % 37.8 ile SPD, % 22.2 ile CDU/CSU ve % 21.3 ile FDP takip ediyor. Böylece 7 seçimden bu yana süren kadın parlamenter sayısındaki artış devam etti.

AĞIR TOPLAR GİTTİ

SPD'li Wolfgang Thierse şimdilik meclis başkanlığına sürdürecek. Ancak gelenekler uyarınca ilk oturuma meclisin en yaşlı üyesi ünvanına sahip olan Otto Schily başkanlık edecek. Yeni parlamentonun yaklaşık üçte biri yeni üyelerden oluşuyor. CDU'nun efsanevi lideri Helmut Kohl, eski Dışişleri Bakanlarından Klaus Kinkel gibi parlamentonun ağır topları yerlerini yeni temsilcilere bıraktı.

Yeşiller'in en tanıdık yüzleri parti eş başkanları Claudia Roth ile Fritz Kuhn, parlamentoya girmeyi başardılar. Ancak hem parti hem de parlamenter görevlerini yürütebilmeleri için parti tüzüğünde değişiklik yapılması gerekiyor. Parlamentonun en genç üyesi ise milletvekili seçilince üniversite kaydını donduran Anna Lührmann. Yeşiller Partisi'nden 5'inci sıradan aday gösterilen Lührmann, seçim sonrasında, ‘‘Genç politikacılar zaten mecliste var. Ben de iyi bir çalışma yürüteceğime inanıyorum’’ dedi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle