GeriDünya Fransız ve İspanyol turistler çocuk kaçırmadan gözaltında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız ve İspanyol turistler çocuk kaçırmadan gözaltında

Çad'da çocuk kaçırmakla suçlanarak gözaltına alınan 9 Fransız ile 7 İspanyol vatandaşının "çocuk kaçırmak", "dolandırıcılık" ve "suç ortaklığıyla" resmen suçlandıkları bildirildi.

Abeche kenti savcılığından adını vermek istemeyen üst düzey bir yetkili, sorgu yargıcının, küçük bir sivil toplum örgütü olan Arche de Zoe üyesi 9 Fransız vatandaşını, Çad ile Sudan'ın sorunlu Darfur bölgesi arasındaki sınırda 103 çocuğun bu örgüt tarafından Fransa'ya kaçırılma girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında, çocuk kaçırma ve dolandırıcılıkla resmen suçladığını belirtti.

Çocukları Fransa'ya götürecek olan uçağın 7 İspanyol mürettebatının ise "suç ortaklığıyla" suçlandıkları kaydedildi.
Çad polisi, Çad ile Sudan'ın sorunlu Darfur bölgesi arasındaki sınırda 103 çocuğun kaçırılmasıyla ilgili olarak 9 Fransa vatandaşını gözaltına aldığını bildirmiş, çocukların tedavi bahanesiyle Fransa'ya götürülmek istendiğini, ancak esas amacın bu çocukları kaçırarak para sağlamak olduğunu duyurmuştu.

Çad polisinin içinde çocuklarla Fransızların olduğu uçağın Abeche'den ayrılmasını engellediği ve çocukların da kentteki sosyal hizmetler merkezine emanet edildiği açıklanmıştı.

Çad Devlet Başkanı İdris Debi, sorumluların ağır cezalara çarptırılacağını belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle