GeriDünya Fransa'da Türkiye tartışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da Türkiye tartışması

Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) Genel Sekreteri François Baroin, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduklarını söyledi. Sosyalist Parti'nin önde gelen milletvekillerinden Segolene Royal ise "Yunanistan'a evet dedik, Türkiye'ye neden hayır diyelim" dedi.

Euro-1 radyosunun sorularını yanıtlayan Baroin, ''Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğumuzu açıkça söylüyoruz'' diye konuştu. ''Partisinin, belki Bulgaristan ve Romanya'yı da kapsayan sınırlı genişlemeye evet dediğini'' belirten Baroin, ''Bundan sonra bakmamız gerekir. Zaten Avrupa ile işbirliği içinde olan Türkiye beklemeli'' dedi.

UMP İÇİNDE KARŞITLARIN SAYISI ARTIYOR

Fransa'da yayımlanan siyasi gazeteler, iktidardaki Halkçı Hareket Birliği Partisi (UMP) içinde Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkanların sayısının arttığını bildirdi.

Liberation, ''Chirac'ın milletvekilleri, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda tavır değiştirdi'' başlığıyla verdiği haberde, UMP milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı'nın görüşlerine ters düşerek, Türkiye konusundaki görüşlerini gözden geçirdiklerini yazdı.

UMP'nin bölgesel seçimlerde uğradığı hezimete dikkati çeken Liberation, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de aynı yenilgiye uğramamak için, UMP milletvekillerinin Avrupa konusunda politikalarına açıklık getirmek istediklerini haber verdi.

Liberation, ''seçim kaygısıyla sağda liberalleri ve egemenlikçileri kızdırmamak için, UMP milletvekillerinin, Türkiye gibi hassas bir konuda Ankara'nın üyeliğine karşı çıkmaya başladığı'' yorumunu yaptı.

UMP yöneticilerinin, grup başkanlık divanında Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine karşı çıktığı ifade edilen haberde, parti lideri Alain Juppe'nin, düzenlediği basın toplantısıyla Türkiye'ye üyelik yerine ''yakın ortaklık'' önermesine dikkat çekildi.

''BARNIER, PARTİSİ KADAR KATI DEĞİL''

Fransız gazetesi, Dışişleri Bakanı Michele Barnier'nin partisi kadar Türkiye'ye katı davranmadığı yorumunu yaptı ve Barnier'nin dün mecliste yaptığı konuşmada, ''Türkiye'nin şu andaki koşullar altında kısa dönemde AB üyeliği mümkün değil'' şeklindeki açıklamasına yer verdi.

Juppe'nin Türkiye karşıtı tavrına da dikkati çeken gazete, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a çok yakınlığıyla bilinen Juppe'nin bu tavrının, UMP içinde şimdiye kadar sessiz kalan Chirac'ın da artık tavır değiştireceği şeklinde yorumlandığını yazdı.

Fransız gazetesi, UMP içindeki bir grubun, artık Chirac'ın bu konuda açık tutum sergilemesini istediğini bildirdi.

SOSYALİST MİLLETVEKİLİ: YUNANİSTAN'A EVET , TÜRKİYE'YE NEDEN HAYIR

Fransa Sosyalist Partisi'nin önde gelen milletvekillerinden Segolene Royal, Türkiye'ninAB üyeliğine destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Partisinin Paris'te yaptığı toplantıda konuşan Royal, ''Yunanistan'a evet dedik, Türkiye'ye neden hayır diyelim'' dedi.

''Türklerin ve Yunanlıların birbirlerine çok benzediğini'' belirten Royal, ''AB'ye Yunanlıları alıp neden Türkleri almıyoruz'' diye sordu.

Sosyalist Parti'nin dışişlerinden sorumlu sözcüsü Pierre Moscovici, önceki gün yaptığı açıklamada, Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesi halinde, AB'nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini başlatabileceği görüşünü savunmuştu.

LE FIGARO'NUN YORUMU

Le Figaro gazetesinde, ''UMP, Avrupa'da Türkiye'yi istemiyor'' başlığıyla çıkan haberde, parti lideri Alain Juppe'nin Türkiye'ye tam üyelik yerine özel ortaklık önermesine geniş yer verildi.

UMP milletvekillerinin Türkiye konusunda Chirac'a karşı çıktığı belirten haberde, ''5. cumhuriyet döneminde ilk kez cumhurbaşkanının partisinin üyeleri, cumhurbaşkanına ters düşüyor'' ifadesi kullanıldı.

Le Figaro gazetesi, UMP'deki tavır değişikliğine neden olarak Avrupa Parlamentosu seçimlerini gösterdi ve ''Juppe'nin, Chirac gibi Türkiye'nin üyeliğini savunması halinde, bölgesel seçimlerde olduğu gibi Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hezimete uğramaktan korktuğu'' yorumunu yaptı.

GÜL: İÇ POLİTİKAYA YÖNELİK ABARLITI LAFLAR

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier'in dün yaptığı açıklamaların sorulması üzerine ''İç politika nedenlerinden dolayı çeşitli abartılı laflar söylenebilir'' ifadesini kullandı.
  
Barnier'in sözlerinin gayet açık olduğunu, ilerleme raporuna bakarak karar vereceklerini söylediğini hatırlatan Gül, zaten birçok ülkenin ilerleme raporuna bakarak karar vereceğini kaydetti. Gül, ''Dolayısıyla biz de bunu bildiğimiz için sene sonunda çıkacak raporunen iyi şekilde çıkması için çaba gösteriyoruz'' dedi.
  
Gül, bu çerçevede kısa bir süre içinde gerekli anayasa ve kanun değişiklikleri tekliflerini meclise sunacaklarını da belirtti. Gül, ''Bizim taahhüt ettiğimiz bazı şeyler var. Onları yapacağımızı söyledik. Biz bunları yaptıktan ve ilerleme raporu objektif şekilde ortaya çıktıktan sonra herkes söyleyeceğini söyleyecektir. Bu işlere böyle bakmak gerekir'' diye konuştu. 

 

ÇİÇEK: İÇ POLİTİKAYA DÖNÜK AÇIKLAMALAR

    

Adalet Bakanı Çiçek, Fransa'da iktidar partisinin, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili açıklamalarının hatırlatılarak nasıl değerlendirdiği sorusuna, ''bunu, iç politikaya dönük bir beyan olarak değerlendiriyorum'' karşılığını verdi.

  

2004 yılı içerisinde Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Çiçek, Türkiye konusunun da AB üyesi ülkelerde iç politikada lehte ve aleyhte gündeme oturduğuna dikkati çekti.

  

AB üyesi ülkelerde sosyal demokratlar, yeşiller ve libarellerin büyük ölçüde Türkiye'nin AB üyeliğinden yana, muhafazakarların ise karşı tavır sergilediğine işaret eden Çiçek, ''İç politika zaruretleri ile söylenmiş bir beyan olarak değerlendirmeyi tercih ediyorum. Umuyorum, seçimlerden sonra bu kanaatleri değişecektir. Şu ana kadar İlerleme Raporu'nda Türkiye için söylenmiş sözleri, beyanları yok farz ederek yapılan bir değerlendirme olarak anladım'' diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle