GeriDünya Fransa'da Elysee Sarayı'nın sırları açığa çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da Elysee Sarayı'nın sırları açığa çıkıyor

Fransa'da Elysee Sarayı'nın sırları açığa çıkıyor
refid:27151231 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yedi ay önce olaylı bir şekilde ayrıldığı hayat arkadaşı gazeteci Valerie Trierweiler tarafından kaleme alınan ve ülkede satış rekorları kıran kitaba bugün ilk defa tepki gösterdi.Hollande, sevgilisiyle basına yakalanmıştı ve motosikletiyle kaçarken görüntülenmişti.

Kitapta yer alan "fakirleri sevmediği" yolundaki eleştiriye şiddetle karşı çıkan Hollande, NATO Zirvesi sırasında basına yaptığı açıklamada, bu konudaki suçlamanın kesinlikle doğruyu yansıtmadığını söyledi.

İlk olarak herkesin cumhurbaşkanlığı makamına saygı göstermesi gerektiğini kaydeden Hollande, bunun kişileri korumak için değil cumhuriyet kurumlarını korumak için gerekli olduğunu vurguladı.

Siyasi yaşamı boyunca üstlendiği bütün sorumluluklarda yoksul ve zor durumdakilere destek verilmesinden yana olduğunu ifade eden Hollande, bu konudaki tavrının kimse tarafından sorgulanamayacağı ve tartışmaya açılamayacağı uyarısında bulundu.

Fransada Elysee Sarayının sırları açığa çıkıyor

Hollande, yoksullara yardımın “varlık nedeni" olduğuna işaret ederek kitap hakkında başka yorum yapmak istemediğini söyledi.

Daha yayınlanmadan kamuoyunda büyük tartışma yaratan kitap, ülkede en çok satan kitaplar listesinde ilk sırada yer alıyor.

49 yaşındaki Trierweiler, kitabında, Hollande için olumsuz bir tablo çizerken, Cumhurbaşkanını yoksulları sevmemek ve duygusuz olmakla suçluyor.

"Merci pour ce moment" (O an için teşekkür ederim) adını taşıyan kitapta, Hollande, soğuk, yeteri kadar güler yüzlü olmamakla ve eski sevgilisini siyasetten uzak tutmaya çalıştığı için eleştiriliyor.

Valerie Trierweiler, kitabında, Hollande'ın ünlü oldukça kendisinden giderek uzaklaştığı siteminde bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle