Dünya Foley’nin infazını gösteren görüntülerle ilgili ilginç detay
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  42
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Foley’nin infazını gösteren görüntülerle ilgili ilginç detay

Foley’nin infazını gösteren görüntülerle ilgili ilginç detay

ABD’li gazeteci James Foley’nin İngiliz aksanıyla konuşan bir IŞİD militanı tarafından kafası kesilerek infaz edilişini gösteren 4 dakika 40 saniyelik videonun kısmen düzmece olduğunu iddia edildi.

İngiliz Times gazetesi, videoyu incelettikleri adli tıp uzmanlarının “Görüntülerdeki infazın sahnelenmiş olduğuna ve Foley’in aslında kameralar kapatıldıktan sonra öldürüldüğüne” kanaat getirdiğini yazdı.

Uzmanlar Foley’nin kafası kesilerek öldürüldüğüne dair bir şüphelerinin bulunmadığını, ancak “Videoda bir çok ışık oyunu ve profesyonel post- prodüksiyon tekniklerinden yararlanıldığını tespit ettiklerini” ve bu nedenle görüntülerin tam anlamıyla gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Foley’nin infazını gösteren görüntülerle ilgili ilginç detay İNGİLİZ BASINI: CİHATÇILAR ANTALYA’YA BÖYLE GİTTİ

Konuyla ilgili haberde uzmanlarıninfaz videosunda görünen ve Cihadcı John lakabıyla anılan militanın sadece İngiliz olduğu için videoda yer almak üzere seçilmiş bir nevi oyuncu olduğunu düşündükleri belirtildi.

HEDEF KİTLE BATILI DEVLETLER
Ortadoğu Forumu isimli düşünce kuruluşundan Aymenn el Tamimi, videoda İngiliz bir militanın yer almasının bir propaganda taktiği olduğunu belirtirken, “Onlar İngiliz bir militanı seçtiler çünkü İngilizce konuşan bir kitleyi hedef alan videoda İngilizce konuşulmasını istediler” dedi.

El Tamimi sözlerine, “Bu video çatışmalarda bir şekilde rol oynayan İngiltere’ye ve ABD’ye güçlü bir mesaj yolluyor. Anavatanların hiçbir şey ifade etmediğini, bir gün IŞİD’in tüm dünyayı kontrol altına alacağını söylüyor” diyerek devam etti.

Foley’nin infazını gösteren görüntülerle ilgili ilginç detay İNGİLTERE: KİMLİĞİNİ TESPİT ETMEYE ÇOK YAKINIZ

Orta Doğu uzmanı, kafa kesmekten büyük bir zevk aldığı görülen IŞİD’in infaz videolarının kalitesinin son bir kaç yılda önemli oranda arttığını gözlemlediklerini de belirtti.

BABASI BİN LADİN'İN YAKIN ADAMI
Öte yandan İngiliz Daily Mail gazetesi Foley’nin kafasını kestiği sanılan, İngiliz rapçi Abdülmecid Abdel Bery’nin(23) babasının, ABD ordusunun operasyonunda öldürülen El Kaide’nin eski lideri Usame Bin Ladin’in en yakın adamlarından biri olduğunu yazdı.

Mısırlı baba Adil Abdül Beri (54), 1998'de 224 kişinin öldüğü Tanzanya ve Kenya’daki iki ABD büyükelçiliğinin bombalanması olaylarıyla ilgili ABD’nin New York kentinde yargılanmayı bekliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle