Dünya Haberleri

DÜNYA

  Flynn’den itiraf: FBI’a yalan söyledim

  Hürriyet Haber
  02.12.2017 - 00:27 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya ile bağlantıları olduğu konusunda FBI’a yalan söylediğini itiraf etti.

  Flynn ile ilgili özel yetkili Savcı Robert Mueller’ın hazırladığı iddianamenin detayları dün açıklandı. Rusya’nın ABD seçimlerine olası müdahalesini incelemek için atanan Savcı Mueller, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı’nı, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile Obama yönetiminin Rusya’ya yaptırım açıkladığı gün olan 29 Aralık 2016’daki görüşmesi konusunda “bilerek ve isteyerek” FBI’ya “yanlış, kurgusal ve sahte” beyanlarda bulunduğunu söyledi. Flynn dün savunma için mahkemeye çıktı.

  TÜRKİYE BAĞLANTISI

  Mahkemeye ifade veren Flynn, “Rus yetkililerle görüşmemi Trump’ın geçiş dönemi yetkilileri ayarladı” dedi. NBC News’e konuşan kaynaklar, bu yetkililerden Trump’ın damadı Jared Kushner’in Flynn’i yönlendirdiğini ve Trump’ın danışmanı olduğu sırada Kushner’in Rus yetkililerle iletişime geçtiğini aktardı. İtirafında, “yaptıklarının yanlış olduğunu” bildiğini belirten Flynn, “Bunu düzeltmeye çalışacağım” dedi ve “işbirliği yapma kararının ülkesi ve ailesi için en iyisi” olacağına inandığını söyledi. ABD basınına göre Flynn, Trump aleyhine tanıklık yapacak. Mike Flynn, Kasım 2016 seçimlerinden sonra Rusya ile bağlantılarının ortaya çıkması üzerine istifa etmişti. Flynn’ın Türkiye için lobi faaliyetlerinde bulunduğu da ortaya çıkmıştı.

  BEYAZ SARAY'DAN FLYNN AÇIKLAMASI

  Beyaz Saray avukatlarından Ty Cobb, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Rusya soruşturması kapsamında Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerine yalan söylediğini kabul etmesinin, ABD Başkanı Donald Trump'la ilgisinin olmadığını savundu.

  Cobb, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, Flynn'in Rus yetkililerle görüşme talimatını Trump'tan almış olabileceği şeklindeki iddiaları reddetti. 

  Açıklamasında, Flynn'i "Trump yönetiminde sadece 25 gün görev yapmış" ve "Barack Obama döneminin eski çalışanı" ifadeleriyle tanımlayan Cobb, Flynn'in FBI yetkililerine yalan söylediğini kabul ettiğini belirtti. 

  "FLYNN'DEN BAŞKASINI BAĞLAMAZ" 

  Cobb, "Bu yalan ifadeler, Beyaz Saray yetkililerine de yansımış ve nihayetinde kendisinin şubat ayında istifa etmesine neden olmuştur. Suçu kabul etme veya suçlamanın kendisi, Flynn'den başkasını bağlamaz." ifadelerini kullandı. 

  Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn, Rusya'nın eski Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı görüşmeler konusunda FBI'a yalan söylediğini kabul etmişti. ABD'de Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından soruşturulan Flynn'in, dün yerel saatle 10.30'da mahkemeye gelerek suçlamaları kabul ettiği bildirilmişti. 

  Bu sürecin ardından Flynn, Trump'ın yakın ekibinde resmi görev almış kişiler arasında "Rusya soruşturması kapsamında suçlanan" ve "suçunu kabul eden" ilk isim olurken, Trump'ın seçim kampanyasında görev alıp aynı soruşturmada suçlanan 4. kişi olarak da kayıtlara geçmişti. 

  Trump'ın 20 Ocak'ta Beyaz Saray'da başkanlık koltuğuna oturmasıyla görevine başlayan Flynn, Başkan Yardımcısı Mike Pence'e Rusya bağlantıları konusunda yalan söylediği gerekçesiyle 13 Şubat'ta görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı. 

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı