Dünya Fas devlet televizyonları, ilk kez Sisi'ye 'darbeci' dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  33
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fas devlet televizyonları, ilk kez Sisi'ye 'darbeci' dedi

Fas devlet televizyonları, ilk kez Sisi'ye 'darbeci' dedi

Fas'ta iki devlet televizyonu, Mısır'daki olayları ilk kez "darbe", Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yi de "darbeci" olarak nitelendirdi.

Kanal 1 televizyonunda "Mısır'da askeri darbenin siyasete etkileri" adı altında yayımlanan haberde, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi için "darbenin lideri", darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi için de "seçilmiş cumhurbaşkanı" denildi.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

"Mısır, Mareşal Abdulfettah es-Sisi'nin gerçekleştirdiği askeri darbeden bu yana güvenlik anlamında istikrarsızlık ve kaosa sahne oluyor. 3 Temmuz 2013 Mısır tarihinde benzeri görülmemiş bir gündü. Sisi liderliğinde gerçekleştirilen darbeyle seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi görevinden azledildi. Anayasa askıya alındı."

Haberde ayrıca görüşüne başvurulan Fas Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Muhammed Benehmu da "Sisi liderliğindeki askeri darbe, Mısır'daki demokratik geçiş zincirini kırdı. Bu darbe, Mısır halkının özlemlerinin gerçekleşmesine engel oldu" diye konuştu.

Fas'ta resmi kanallarda ilk kez söz konusu nitelemeler kullanılırken haberde, darbe karşıtlarına yönelik kanlı müdahaleye de değinildi. Müdahalelere dair ise, "14 Ağustos 2013 kanlı bir gündü. Askerler ve polisler, Nahda ve Rabiatu'l Adeviyye meydanlarında darbe karşıtlarını dağıtmak için harekete geçti. Ölenlerin sayısı 500'ü aşarken binlerce kişi de yaralandı" ifadeleri kullanıldı.

"EKONOMİ DAHA DA KÖTÜLEŞTİ"

Yine devlete ait olan Kanal 2 televizyonu da Mısır'daki ekonomik duruma ilişkin yayımladığı haberde, "Ekonomik durum, Mısır'ın demir yumrukla yönetileceği sonucuna götüren seçimlerin ardından göreve gelen Sisi'den sonra daha da kötüleşti" değerlendirmesinde bulundu.

Fas Kralı 6'ncı Muhammed Mısır'da yapılan seçimlerin ardından cumhurbaşkanlığı görevine gelen Abdulfettah es-Sisi'yi tebrik edenler arasında yer alıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle