GeriDünya Eurobarometre'nin Kuzey Kıbrıs araştırması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eurobarometre'nin Kuzey Kıbrıs araştırması

AB'nin kamuoyu araştırmalarından sorumlu kurumu Eurobarometre, ilk kez KKTC'de araştırma yaptı. AB ülkelerinde yılda iki kez eşzamanlı olarak ve aynı sorularla düzenlenen kamuoyu araştırması, bundan böyle KKTC'de de düzenli olarak yapılacak.

Avrupa Komisyonu'nun Güney Kıbrıs'taki Delegasyonu İkinci Müsteşarı George Cunningham, “Kıbrıslı Türklerin AB vatandaşı olduklarını ve onların görüşlerini bilmek durumunda bulunduklarını” söyledi.

KKTC'deki araştırma sonuçları, Lefkoşa'da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya, Cunningham, kamuoyu araştırmasını yapan Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Danışmanlık Merkezi KADEM yöneticisi Muharrem Faiz ile AB'nin Kuzey Kıbrıs'taki görevlisi Kezban Akansoy katıldı.

Cunningham, “Eurobarometre'nin ilk kez Kıbrıs'ın iki tarafında da yapıldığını ve bunun devamının geleceğini, Avrupa Komisyonu'nun bu adada neler olduğuyla yakından ilgilendiğini” kaydetti.

“Kıbrıslı Türkler AB vatandaşlarıdır ve onların görüşlerini, adanın diğer tarafında neler olduğunu bilmek durumundayız” diyen Cunningham, kamuoyu araştırmalarının AB vatandaşları için düşüncelerini dile getirme, komisyon için de bunları öğrenme fırsatı olduğunu belirtti.

Eurobarometre'nin kamuoyu araştırmalarının 1970'lerin ortalarında başladığını anlatan Cunningham, her ülkede çeşitli kesimlerden 1000 kişiyle, tüm AB'de toplam 25 bin kişiyle anket yapıldığını anlattı. Cunningham, Kıbrıs'ta da Kuzey'de ve Güney'de 500'er kişiye sorular sorulduğunu belirtti.

Araştırmayı yapan Muharrem Faiz, sonuçları açıklanan araştırmanın sonbaharda yapıldığını ve gelecek araştırmanın da nisan ayında yapılacağını söyledi.
  
DİKKAT ÇEKEN NOKTALAR

  
Araştırmada dikkat çeken bazı noktalar şöyle:

“-Kıbrıslı Türkler son bir yıl içindeki gelişmeler konusunda genellikle yaşamlarından memnun. Her üç kişiden ikisi yaşadığı hayattan memnunken, çok memnun olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 50.

-Kişisel durumlarının 5 yıl öncesine göre kötüleştiğini düşünenlerin oranı yüzde 15, iyileştiğini düşünenlerin oranı yüzde 56 ve aynı kaldığını düşünenlerin oranı yüzde 27.

-Kıbrıslı Türklerin çoğu genelde hayatlarının (yüzde 46), mali durumlarının (yüzde 40) ve iş durumlarının (yüzde 10) daha iyiye gitmesini bekliyor.

-Nüfusun yüzde 42'si gelecek on iki ayda ekonomik durumun daha iyiye gitmesini beklerken, yüzde 22'si bir değişme olmayacağını, yüzde 21'i ise daha kötüye gideceğini düşünüyor. Bu tablo AB genelindeki sonuçlara göre daha iyimser.

-Ekonomik durum ve işsizlik Kıbrıslı Türkler için en önemli sorunları oluşturuyor.

-Kuruluşlara duyulan güven konusunda ise Kıbrıslı Türklerin yüzde 57'si televizyona, yüzde 51'i radyoya ve yüzde 47'si yazılı basına güveniyor.

-AB'ye güvenenlerin oranı yüzde 49 iken (AB ortalamasına yakın), BM'ye güvenenler nüfusun yüzde 42'sini oluşturuyor (AB ortalaması yüzde 54).

-Kuzey Kıbrıs'ta yüzde 62'lik bir çoğunluk demokrasinin işleyişinden memnun olmadığını belirtirken, yüzde 34'lük bir kesimse memnun olduğunu ifade ediyor.

-Sorulara verdikleri yanıtlara göre, Kıbrıslı Türklerin AB hakkındaki bilgisi AB ortalamasıyla aynı düzeyde. Ancak birçoğu AB bütçesinin en büyük kısmının nereye harcandığı hakkında yanlış bilgi sahibi. Nüfusun bu konudaki en büyük oranını oluşturan kesimin görüşüne göre (yüzde 23), en fazla dış politika ve AB dışındaki ülkelere yardım için harcanıyor. Gerçekte AB bütçesinin büyük kısmı tarım alanındaki ve bölgesel yardımlara ayrılıyor.

-Kıbrıslı Türklerin çoğunluğu, yerel medyanın AB'den hem çok fazla ve hem de aşırı derecede olumlu bahsettiğine inanıyor. Yerel medyanın AB'yi sunuşunu tarafsız bulanlar nüfusun yüzde 30'unu oluşturuyor. Bu da AB üyesi ülkelerin tümündeki oranlardan daha düşük.

-Kıbrıslı Türklerin çoğu AB kurumlarını ve organlarını tanıyor.

-Kıbrıslı Türklerin yüzde 76'sı Avrupa Parlamentosu'nun AB'nin hayatında önemli rol oynadığını düşünüyor.

-Kıbrıslı Türklerin yüzde 57'si AB ile ilgili olumlu bir izlenime sahip. Olumsuz kanaatte olanların oranı yüzde 13 iken, nüfusun yüzde 28'i herhangi bir kanaat belirtmiyor. Kıbrıslı Türklerinin AB ile ilgili kanaatleri AB ortalamasından daha olumlu.

-Kıbrıslı Türklerin yüzde 58'i, AB'nin uluslararası önemi olan belirli konularda önemli rol oynadığını düşünüyor.

-Kıbrıslı Türkler arasında Avrupa'nın gelişme şekline ilişkin bazı kaygılar var. Yüzde 51 için en önemli kaygı uyuşturucu trafiğinde ve uluslararası örgütlü suçta artış olabileceği ihtimali. Kendi dillerinin yok olması (yüzde 46) ve ulusal paranın kaybedilmesi (yüzde 44) konularındaki kaygılar da Kıbrıslı Türklerin listesinin üst sıralarında yer alıyor. Ancak Kıbrıslı Türkler, Avrupa'nın inşasının muhtemel etkileri konusunda AB ortalamasına göre genelde daha az kaygı duyuyor.

-Çoğunluğa göre AB'nin birinci önceliği işsizlikle mücadele olmalı.

-Kıbrıslı Türklerin çoğu, Avrupa bütünleşmesinin daha ileri götürülmesini destekliyor. Avrupa Para Birliği'ne yüzde 66 ve AB'nin ileriki yıllarda başka ülkeleri de içine alarak genişlemesine yüzde 63 oranında destek var.

-Kıbrıslı Türkler arasında, erkekler AB ile ilgili konularda kadınlardan daha bilgili olma eğiliminde. AB kurumlarına güvenmek ve bu kurumların öneminin farkında olmak konusunda, erkekler ve kadınlar arasında dikkate değer bir farka rastlanmıyor.

-Eğitim düzeyi yüksek Kıbrıslı Türkler, AB kurumları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanın yanı sıra AB'ye karşı genelde daha olumlu bir tavır içinde.

-55 yaşın üzerindeki grup, AB konularının çoğu hakkında diğer yaş gruplarına göre daha tutucu görüşlere sahip olma eğiliminde.”
  
KIBRISLI TÜRK VE RUMLARIN GÖRÜŞLERİ
  
Araştırma çerçevesinde Kıbrıslı Türkler ve Rumların görüşleriyle ilgili kıyaslama yapıldı. Dikkat çeken bazı noktalar şöyle:

“-Kıbrıslı Rumların yüzde 73'ü AB üyeliğinden en önemli kazanımın ”güvenlik” olduğuna inanıyor. Kıbrıslı Türklerin yüzde 77'si AB üyeliğinden elde edilecek en önemli kazanımın ekonomik istikrar olacağını düşünüyor.

-Kıbrıslı Rumların en büyük endişeleri arasında yüzde 44 ile suç ve yüzde 41'le enflasyon yer alırken, Kıbrıslı Türklerin en büyük endişeleri arasında yüzde 55 ile ekonomik durum ve yüzde 48 ile işsizlik bulunuyor.

-Kıbrıslı Türkler AB'yi ekonomik zenginlikle ilişkilendirirken (yüzde 54-Rumlar arasındaki oran yüzde 20), Kıbrıslı Rumlar barışla ilişkilendiriyor (yüzde 59 - Kıbrıslı Türkler arasındaki oran yüzde
8).

-Kıbrıslı Rumlar (yüzde 59) AB'ye Kıbrıslı Türklerden (yüzde 49) daha çok güveniyor. Kıbrıslı Türkler ise (yüzde 42) BM'ye Kıbrıslı Rumlardan (yüzde 34) daha çok güveniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle