GeriDünya Eski sapıklar teşhir edilsin mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski sapıklar teşhir edilsin mi

İngiltere şunu tartışıyor: ‘‘Çocuk sapıklarının sokak ortasında saldırıya uğraması tehlikesine rağmen bunların resimleri yayınlansın mı?’’ Dün bir gazete cezasını çekmiş altı kişinin resimlerini yayınladı ve bazı medya organları tarafından ‘‘sorumsuzlukla’’ suçlandı.

İngiltere'de pazar günleri yayınlanan The News of the World gazetesinin dünkü sayısında, cezasını çektikten sonra kayıplara karışan çocuk sapıklarının resimlerini yayınlaması tartışma yarattı. Scotland Yard'ın isteği üzerine resimleri yayınlayan gazete, ‘‘Halkın, çocukları korumak için bu kişileri tanımaya hakkı var’’ diye yazdı ve polise ihbarda bulunulması için bir telefon numarası verdi.

Ancak söz konusu pedofillerin cezalarını tamamlamış olması nedeniyle, kamouyu önünde teşhir edilmeleri tepki çekti. Bazı yayın organları gazetenin tavrını ‘‘sorumsuzluk’’ olarak nitelediler. Polis ise izini kaybettiren bu kişilerin sürekli takip edilebilmesi için resimlerin yayınlanması gerektiğini savundu.

SARAH İÇİN

Gazete altı pedofilin resimlerini, ‘‘Sarah Yasası’’ olarak bilinen tasarı çerçevesinde yayınladı. Sarah Payne adlı küçük kızı geçen yıl tecavüz ettikten sonra öldüren Roy Whiting geçtiğimiz günlerde afsız ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Whiting'in daha önce de cinsel saldırı suçu işlemiş olması nedeniyle ‘‘Sarah Yasası’’ anne ve babalara çocuk sapıklarının kimliklerini bilme hakkı tanıyor. Aynı gazete geçen yıl da 100 saldırganın resimlerini yayınlamıştı. Resimlerin yayınlanması üzerine gazetenin tirajı bir günde 95 bin birden artmıştı. Portsmouth kentinde, resmi gazetede çıkan bir taksi şoförünün evi 300 kişinin saldırısına uğrarken, Iain Armstrong adlı bir kişi de pedofillerden birine benzediği için bir çete tarafından dövülmüştü. James White adlı bir pedofil ise evine yapılan saldırı üzerine intihar etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle