GeriDünya Eski başkanlar yıkılmayan camiye gittiler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski başkanlar yıkılmayan camiye gittiler

ABD Başkanı George W. Bush tarafından tsunami kurbanlarına yardım için görevlendirilen eski başkanlar Bill Clinton ve baba George Bush, yeniden imar çabalarına yardım amacıyla çıktıkları bölge turunun ikinci ayağı olan Endonezya’da, depremin yıkamadığı camiyi ziyaret ettiler.

Askeri bir helikopterle tsunaminin en büyük zarara yol açtığı Aceh bölgesini ve Sumatra Adası’nı havadan inceleyen iki başkan, yanındaki bütün evlerin yıkılmasına karşın ayakta kalmayı başaran camiyi sapasağlam görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

‘İNANILMAZ’

6500 kişilik nüfustan sadece 700’ünün sağ kaldığı Lampook kasabasını gezen baba Bush, gördüğü manzara karşısında, ‘Hayatım boyunca böyle bir şey görmedim, bu inanılmaz bir olay’ diye konuştu.

Lampook’daki camiyi, geçtiğimiz günlerde bölgeyi ziyaret eden Başbakan Tayyip Erdoğan da ziyaret etmişti. Erdoğan, tsunamiden yıkılmayan cami için ‘Allah’ın lütfu’ denilince kızmış ve ‘Bırakın böyle boş konuşmaları. Demirden, çimentodan çalmazsanız, Allah da lütfeder’ demişti.

121 BİN ÖLÜ

Eski ABD başkanları Bill Clinton ve George Bush, dev dalgalara evlerini kaptıran halkla sohbet ederek dertlerini dinledi. Clinton, ‘Bizim televizyondan gördüğümüz felaketin sadece küçük bir parçasıymış. Tsunaminin yol açtığı zararların boyutlarının ne kadar büyük olduğunu kendi gözlerimizle gördük. Baksanıza sadece bu kasabanın yüzde 80’i ölmüş’ diye konuştu.

Sadece Banda Aceh bölgesinde 121,548 kişinin hayatına mal olan tsunami 400 bin kişiyi evlerinden etti. Bölgede halen her gün tsunamiden ölen yüzlerce ceset bulunuyor.

Bordo tişörtün sırrı

GÜNEYDOĞU Asya’yı vuran tsunami felaketinden sonra yeniden imar çabalarına yardım amacıyla zarar gören ülkeleri gezen Bush ve Clinton, Amerikan halkı adına yardıma koşan ‘Unified Assistance Operasyonu’ (Birleşik Yardım Operasyonu) ekibi için hazırlanmış bordo renkli tişörtleri giydiler. Baba Bush’un önceki gün Tayland’da giydiği tişörtün aynısını, Bill Clinton dünkü Endonezya gezisinde giydi. Bu arada eski ABD başkanlarının Endonezya ziyaretindeki yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekt. Eski başkanlara, otomatik silahlarla donatılmış Endonezya askerleri eşlik etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle