GeriDünya Erdoğan'dan 26 ülke liderine 'İran mektubu'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan'dan 26 ülke liderine 'İran mektubu'

İran'ın nükleer programıyla ilgili 26 ülke liderine mektup gönderen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye, Brezilya ve İran arasında yapılan anlaşma hakkında bilgi verdi.

İRAN: ABD'NİN ÇABALARI TAKAS ANLAŞMASINI ETKİLEMEZ

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi daimi ve geçici üyeleri, P5 1 ülkeleri, Türkiye'ye komşu ülkeler ile bölge ülkelerine gönderilen mektupta, Türkiye, Brezilya ve İran arasında yapılan anlaşma hakkında bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan'ın mektubunda, “Türkiye'nin nükleer silahlara ilkesel olarak karşı çıktığını, bölgenin bu tür silahlardan tamamen temizlenmesi gerektiğini ifade ettiği” bildirildi.

Mektubunda diplomasi ve müzakere masasının halen en etkili yol olduğunu vurgulayan Erdoğan'ın, “Türkiye'nin aklıselim, sağduyu, adil yaklaşım ve hukukun üstünlüğünü savunan politikalarına devam edeceğini” dile getirdiği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın mektup gönderdiği ülkeler şunlar:

“Almanya, Avusturya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Bosna, Bulgaristan, Çin, Fransa, Gabon, Gürcistan, Irak, İngiltere, Nijerya, Japonya, Katar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Meksika, Oman, Suudi Arabistan, Suriye, Rusya, Uganda ve Yunanistan”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle