GeriDünya Erdoğan Kral Abdullah ile telefonda görüştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan Kral Abdullah ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin başta DAEŞ ve PKK olmak üzere terör örgütlerine karşı düzenlediği operasyonlara ilişkin bilgilendirme çerçevesinde, Ürdün Kralı Abdullah bin Hüseyin ile telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti'ne gidişi sırasında Kral Abdullah'ı telefonla aradı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'deki kaosun Türkiye'nin yanı sıra Ürdün'ü de olumsuz etkilediğine işaret ettiği görüşmede, Türkiye olarak BM şartının 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını kullanmak suretiyle 24 Temmuz'da Suriye içindeki belirli DAEŞ unsurlarını vurduklarını anlattı.
Beşşar Esed'in görevde kaldığı sürece Suriye'ye istikrar gelmeyeceğini vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan'ın, çatışma ortamının sona ermesi için "Cenevre Bildirgesi" temelinde bir geçiş hükümetinin oluşturulmasının şart olduğunu dile getirdiği de öğrenildi.Görüşmede, "Türkiye'nin güvenliğini, Ürdün'ün güvenliği" olarak telakki ettiklerini söyleyen Kral Abdullah ise son günlerdeki PKK terörü nedeniyle asker ve polislerin hayatlarını kaybetmelerinden derin üzüntü duyduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şahsında tüm Türkiye halkına taziyelerini iletti.


Kral Abdullah, DAEŞ de dahil olmak üzere terörizmin her türüne karşı verilen mücadelede Türkiye'ye desteklerinin tam olduğunu da kaydetti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle