GeriDünya Ensar El İslam'dan Bush'a "Hitler" benzetmesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ensar El İslam'dan Bush'a "Hitler" benzetmesi

Irak'ın kuzeyinde faaliyet gösteren Ensar El İslam örgütünün lideri Molla Krekar, ABD Başkanı George Bush'un tıpkı Nazi Almanyasının lideri Adolf Hitler gibi olduğunu söyledi.

Krekar, AFP'ye telefonla verdiği demeçte, ''Bush'un Hitler gibi olduğunu düşünüyorum. Hitler, bütün Avrupa'yı kontrol etmeye çalıştı, Bush da sadece Ortadoğu'yu değil bütün dünyayı kontrol etmek istiyor''dedi.

Krekar, Hollanda ya da Fransa'ya saldıran Hitler, Afganistan'a saldıran dağılan SSCB'nin devlet başkanlarından Leonid Brejnev ve Vietnam ile Irak'a saldıran ABD arasında bir fark olmadığını kaydederek, ''Bu bir işgaldir'' ifadesini kullandı.

Molla Krekar, ABD ile İngiltere'nin en kısa zamanda Irak'ı terk etmesi gerektiğini belirterek, ''Bir Müslüman ülke Müslüman olmayan bir ülke tarafından işgal edildiğinde cihad namaz kadar doğal olur'' yorumunda bulundu.

Irak'ın başkenti Bağdat'taki Ürdün Büyükelçiliği'ne yönelik saldırının düzenleyicisi olduğundan şüphelenildiğinin hatırlatılması üzerine Krekar, şunları söyledi:

''Ensar El İslam'ın, kendisine atfedilen bütün bu eylemleri yapacak kadar güçlü, önemli ve büyük olduğunu sanmıyorum. Ama bazı militanların Amerikan-İngiliz koalisyon kuvvetlerine karşı saldırılar düzenleyen Sünni Arap gruplarla aynı safta bireysel olarak mücadele etmesi de mümkün.''

Eylül 2002'de Hollanda'da yakalanan Krekar, 4 ay Hollanda cezaevinde kaldı. Bu süre içinde Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanı tarafından dinlenen Krekar, serbest bırakıldıktan sonra Norveç'e gitti. Norveç ise 1991'den bu yana mülteci olarak bu ülkede yaşayan Krekar'ı ulusal güvenlik endişeleriyle sınır dışı etmek istiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle