GeriDünya Endonezya'da tutuklanan 'Türkler' Uygur çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Endonezya'da tutuklanan 'Türkler' Uygur çıktı

Endonezya'da tutuklanan 'Türkler' Uygur çıktı
refid:27206037 ilişkili resim dosyası

Endonezya'da hafta sonunda gerçekleştirilen IŞİD operasyonunda yakalanan dört şüphelinin, Uygur Türkü olduğu ortaya çıktı. Endonezyalı yetkililer daha önce yaptıkları açıklamada, şüphelilerin Türk vatandaşı olduğunu duyurmuştu.

Associated Press'in haberine göre, polis sözcüsü Agus Rianto, Cumartesi günü Sulawesi adasında tutuklanan şüphelilerin, önceden aranan bir militanla ve IŞİD'le bağlantılarının araştırıldığını belirtti.

Endonezyada tutuklanan Türkler Uygur çıktı Endonezya’daki IŞİD operasyonunda dört Türk gözaltına alındı

Bir başka polis sözcüsü Ronny Sompie ise AFP'ye yaptığı açıklamada, Uygurların sahte Türk pasaportu kullandıklarını söyledi. Sompie, Tayland'daki bir aracıya pasaport başına 1000 dolar ödeyen Uygurların, Malezya ve Endonezya'ya bu şekilde giriş yaptığını ifade etti.

Polisin, Türk şüphelilerin yerini, Endonezya'nın en çok aranan terör şüphelisi Ebu Vardah Santoso'yu yakalamak için yaptığı başka bir baskında tutukladığı üç Endonezyalıdan edindiği bilgi doğrultusunda tespit ettiği bildirildi. Söz konusu Associated Press haberinde, tutuklananların üzerinden IŞİD'le ilgili sembol ve belgeler çıktığı belirtilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle