Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Eğit-donat’ta ABD savunmaya geçti

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  02.08.2015 - 22:33 | Son Güncelleme:

  ABD, 600 milyon dolarlık programının çöpe gittiği eleştirilerine karşı savunmaya geçti. Önceki sabah el Nusra üyesi olduğu sanılan militanların program mezunlarının da olduğu muhalif 30’uncu Tümen’e saldırısının ABD hava desteği ile püskürtüldüğü ortaya çıktı.

  ABD ve Türkiye arasında varılan İncirlik mutabakatının ardından Cerablus-Azez arasındaki bölgede koalisyon uçaklarının IŞİD’e karşı işbirliği yapması planlanan, ABD’nin eğit-donat programı mezunu ılımlı muhalifler, IŞİD’le savaşmaya başlayamadan bölgedeki diğer grupların hedefi oldu. Washinton, 600 milyon dolarlık eğit-donat programının çöpe gittiği eleştirilerine karşı savunmaya geçti. Kuzey Suriye’deki ılımlı güçlerin hafta içi uğradıkları ilk saldırı, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı olan ve Türkiye’deki altı haftalık eğit-donat programından mezun 54 kişiyi de 14 Temmuz’dan beri bünyesinde bulunduran 30’uncu Tümen’e yönelik El Nusra Cephesi eylemiydi. Hafta içi grubun liderliğini üstlenen Türkmen komutan Albay Nedim Hasan, yaklaşık 20 adamıyla birlikte El Kaide bağlantılı El Nusra tarafından kaçırıldı. ABD’ye yakın ılımlı güçlerin uğradığı ikinci saldırı ise cuma sabaha karşı oldu. Liderleri kaçırılan 30’uncu Tümen’in kullandığı Azez’deki bir kamp yeri, yine El Nusra olduğu tahmin edilen meçhul bir grup tarafından saldırıya uğradı. Hürriyet’e açıklama yapan, bölgedeki Amerikan güçlerinin sözcüsü Albay Wayne Marotto şunları söyledi: “Yeni Suriyeli Güçler (YSG- ABD’nin eğit-donattan çıkan askerler için kullandığı ifade), ÖSO’nun 30’uncu Tümeni’yle birlikte yaklaşık 50 kişilik bilinmeyen bir kuvvet tarafından cuma günü erken saatlerde saldırıya uğradı. Saldıranların kim olduklarına dair elimizde bir teyit yok. YSG ve 30’uncu Tümen, koalisyon hava saldırılarının da desteğiyle saldırıyı başarılı biçimde püskürttü.” Daha sonra bölgeden gelen haberler, 30 Tümen’in karargâhını terk ettiği, Kürt bölgesine çekilmek zorunda kaldığı ve Nusra’nın da grubun bazı üyelerini esir aldığı yönünde oldu. Marotto, “operasyon güvenliğini” gerekçe gösterip çekilmeyle ilgili bir yorum yapmadı.

  30’UNCU TÜMEN NEDİR?

  El Nusra tarafından kaçırılan 30’uncu Tümen’in komutanı Albay Nedim Hasan, olaydan hemen önce Al Jazeera’ye verdiği bir mülakatta, ılımlı muhaliflerden oluşan birliğin geçen Şubat kurulduğunu söylemiş ve kendilerine yedi grubun katıldığını, Türkiye’deki eğit-donat programından mezun 54 kişinin de 14 Temmuz’da saflarına katıldığını anlatmıştı.

  Etiketler: abd , Türkiye , eğit donat
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı