GeriDünya Dünyada nükleer enerji alarmı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyada nükleer enerji alarmı

Dünyada nükleer enerji alarmı
refid:17272076 ilişkili resim dosyası

Japonya’da nükleer santrallarda meydana gelen radyasyon sızıntısı, başta Avrupa olmak üzere dünyayı alarma geçirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa’nın enerji sektöründen sorumlu bakanları ve sektörün ileri gelenlerini bir araya getirecek olan ‘acil’ toplantı gerçekleştirme kararı aldı. ‘Japonya’dan ders çıkarmak’ amaçlı olacağı bildirilen toplantı bugün yapılacak. Tüm Avrupa’yı saran ‘nükleer endişe’, kıtada var olan 143 nükleer santralın dayanıklılığının bir an önce test edilmesi taleplerini artırdı.

ALMANYA: Almanya’da SPD ve Yeşiller, eski santralların hemen, diğerlerinin de kademeli olarak kapatılmasını istedi. Nükleer enerji uzmanı Edmund Lengelder, Almanya’daki 18 santalın büyük bölümünün eski teknoloji ürünü olduğunu söyledi ve sekizinin derhal kapatılmasını istedi.

FRANSA: Avrupa Parlamentosu Yeşiller milletvekili Daniel Cohn Bendit, ”Böylesine hayati bir konuya Fransız halkı karar vermelidir” diyerek referanduma gidilmesini istedi. Fransa Çevre Bakanı Nathalie Kosciusko-Morizet ise, ülkesindeki santralların 10 yılda bir genel bakımdan geçirildiğini söyledi. 58 nükleer santralla nükleer enerjide ikinci büyük ülke olan Fransa, enerji ihtiyacını yüzde 80’ini buradan karşılıyor.

İSVİÇRE: İsviçre, yaşlanan nükleer reaktörlerinin yenileriyle değiştirilmesi konusundaki planları askıya aldığını açıkladı.

RUSYA: Rusya Başbakanı Vladimir Putin, “Şüphesiz Japonya’da şu anda yaşananlardan sonuçlar çıkaracağız ama planlarımızı değiştirmeyeceğiz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle