Dünya Dünyada 12 milyondan fazla mülteci var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyada 12 milyondan fazla mülteci var

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre dünyada 12 milyonu aşkın mülteci, 900 bin de sığınmacı var. Sığınmacılar en çok ABD, Kanada ve Avusturalya’yı tercih ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Mirza Hussain Khan, dünyada 12 milyonun üstünde mülteci, 900 bin civarında da sığınmacı olduğunu bildirdi. 

K
han, Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin 123 ülkede 296 bürosu bulunduğunu, bunların yalnızca mültecilere koruma ve yardım sağlamadığını, son yıllarda artan, ‘‘yurtsuz kalmış’’ ve ‘‘yardıma muhtaç insanlara’’ da destek olduğunu belirtti.

A
fganistan, Sri Lanka, Kolombiya, Bosna-Hersek, eski Sovyetler Birliği ülkeleri ve Afrika devletlerinden 20-25 milyon kişinin mülteci, sığınmacı ve yasadışı göçmen olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Khan, BMMYK’nın bu kişilerden ancak 5-6 milyonuna yardım edebildiğini söyledi. 

Khan, mültecilerin çoğunun, koşullar elverişli hale gelir gelmez ülkelerine döndüklerini, bunun için BM’nin bu kişilere nakit ödeme, tohum, tarım malzemesi gibi destekler verdiğini belirtti. Geçen yıl BM’nin yayınladığı rapora göre 793.110 mültecinin ülkesine geri döndüğünü ifade eden Khan, şu bilgileri verdi: 

‘‘Geri dönmeler Afganistan, Mozambik, Irak, Kamboçya, Bosna Hersek, Ruanda, Angola, Kosova ve Doğu Timor’da oldu. İltica için de dünya üzerinde 1.2 milyon kişinin müracaatı var. Bunların 896.600’ü sığınmacı statüsündedir. Almanya, geçen yıl en yüksek sayıda sığınmacıkabul etmiştir. Sığınmacılar, genellikle, üçüncü bir ülke olarak ABD, Kanada ve Avustralya’ya yerleşmek istiyorlar. İsveç, Norveç, Finlandiya, Yeni Zelanda, Danimarka ve Japonya da daha sonra yapılan tercihler arasında yer alıyor.’’ 

K
han, mülteci ve sığınmacı ve korunmaya muhtaç kişi grubuna girenlerin yüzde 50’sinin 18 yaşında, yüzde 15’inin 5 yaşın altında, yüzde 8’inin de 60 yaş ve üzerinde olduğunun tespit edildiğini dile getirdi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle