GeriDünya 'Dünya nüfusunun dörtte biri Afrikalı olacak"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Dünya nüfusunun dörtte biri Afrikalı olacak"

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 2050'ye kadar dünya nüfusunun dörtte birinin Afrikalı olacağı tahmininde bulundu.

UNICEF, yayımladığı raporda, 2050'ye kadar beş yaşın altındaki çocukların yüzde 40'ının Afrika'da yaşamasının, bu süre zarfında kıtanın nüfusunun iki kat artmasının beklendiğini belirtti.

Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde açıklanan raporda, 1.2 milyar nüfuslu kıtanın nüfusunun 2050'de 2.4, 2100'de 4.2 milyara çıkacağı da öngörülüyor.

Raporda, kadınlarda doğurganlık oranının yüksek olması nedeniyle Afrika'da 35 yıl içinde yaklaşık 2 milyar bebeğin dünyaya gelebileceği dolayısıyla 2050'de beş yaşın altındaki çocukların yüzde 40'ının Afrikalı olacağı kaydedildi.

Bazı Afrika ülkelerinin nüfus artışı bakımından öne çıktığının belirtildiği raporda, Nijerya'nın yeni doğumlar göz önüne alındığında ilk sırada bulunduğu vurgulandı.

UNICEF 2050'ye kadar, doğan 10 bebekten birinin Nijeryalı olacağı, 35 yıl sonra Nijerya nüfusunun iki kat artarak 440 milyona çıkacağı tahmininde bulundu.

Sahraaltı'ndaki diğer Afrika ülkelerinde de nüfusun hızla arttığını belirten UNICEF, örneğin seneye nüfusu 19 milyona ulaşacak Nijer'de 35 yıl sonra 69 milyon kişinin yaşayabileceğine dikkati çekti.

AFRİKALI ÇOCUKLAR ÖLÜYOR

Raporda, çocukların durumu konusunda büyük gelişme kaydedilmesi gerektiği, bugün dünya genelinde ölen çocukların yarısından fazlasının Afrikalı olduğu da ifade edildi. Bu sayının 2050'de yüzde 70'i bulabileceği uyarısında bulunan UNICEF, Afrika'da yaşamını yitiren 11 çocuktan birinin beş yaşın altında olduğuna vurgu yaptı. UNICEF, bu sayının zengin ülkelerdekinin 14 katı olduğunu da açıkladı.

Afrika'da 10 çocuktan üçünün zor koşullarda ve çatışma bölgelerinde yaşadığının belirtildiği raporda, kıtada halkın yüzde 40'ının yoksulluk eşiğinin altında olduğu kaydedildi.

UNICEF'in Doğu ve Orta Afrika sorumlusu Leila Gharagozloo-Pakkala, raporun uluslararası toplumun, 18 yaşın altındakilerin nüfusun yaklaşık yüzde 47'sini oluşturduğu kıtada çocukların durumuna daha duyarlı davranılmasını gerektiğini belirtti.

Gharagozloo-Pakkala, bugün çocuklara, sağlıklarına ve korunmalarına yatırım yaparak, benzer nüfus artışının görüldüğü bölge ve ülkelerden örnek alarak Afrika'nın ekonomik avantajlar elde edebileceğini de vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle