GeriDünya Dünya Basınından
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Basınından

Dünya basın organları Türkiyedeki seçimlere ilgisini sürdürüyor . Hemen hemen tüm önde gelen günlük gazetelerde haber analiz veya yorumlara yer veriliyor.

Financial Times
Barış ve istikrar
"AKP'nin seçim zaferi, borsanın yükselmesi ve liranın değer kazanmasıyla sonuçlanırken, Başbakan Erdoğan, yeni hükümetin barış ve istikrar getireceğine vurgu yaptı, ayrıca cumhurbaşkanlığı seçiminde çok da tartışmalı bir ismi aday göstermeyeceği mesajını verdi.

"Seçimde en büyük zayiatı, Ordu'nun muhalifleri etkisiz kılma stratejisi verdi."
"Siyaset uzmanları, Genelkurmay'ın müdahalesinin, "Türkiye'nin en güvenilir kurumu" olarak görülen orduya verilen desteği, AKP'ye kaydırmış olabileceği görüşünde, genelde hemfikir.
"Bu müdahale, ordunun Türk siyasetini şekillendirme gücünü tehlikeye düşürmüş olabilir."

Deutche Welle
Erdoğan'dan beklentiler yüksek
22 Temmuz seçimlerinden güçlenerek çıkan AK Parti'den beklentiler yüksek. Avrupa Birliği, gözlerin şimdi cumhurbaşkanlığı seçimine çevrildiği Türkiye'den reformlara hız vermesini istiyor…

Rehn, "Yeni hükümetin yasal ve ekonomik reformları tam kararlılıkla başlatarak somut sonuçlar alması gerekiyor" dedi. Bu yıl "birkaç faslın daha müzakerelere açılmasını umduğunu" belirten Rehn, Ankara Protokolü konusunda da ilerleme sağlanmasını talep etti.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye'deki genel seçimlerden "etkileyici zaferle çıkan" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı. Barroso, yazılı açıklamasında, AK Parti'nin seçim zaferinin "gerçekleştirilen ekonomik ve siyasi reformlar nedeniyle Türk halkı için önemli bir ana denk geldiğini" ifade etti. Başbakan Erdoğan'ın AB yolunda ilerleme konusunda taahhütte bulunduğunu hatırlatan Barroso,''Yeni görevinde kendisine tüm kalbimle başarılar diliyorum'' ifadesini kullandı.

Karamanlis: "Yunanistan bu çabayı özel bir ilgiyle takip etmekte ve desteklemektedir. Avrupa ve demokrasi yolunda ilerleyen, uluslararası anlaşmalara ve uluslararası hukuka saygısını aktif olarak gösteren bir Türkiye, hem Türk halkının hem de tüm bölgemizin çıkarınadır."

The Guardian
Erdoğan'a onay

"Bu seçim,  Türkiye'nin geleneksel efendisi; muhafazakâr,  kesimin,  reformlarını sürdürmesi için, Erdoğan'a onay verdiğini gösteriyor."

"Kemalistler de ordunun, "devletin efendisi değil, kölesi olması gereken"; kısmen Batılı ve kentli toplumda, kendilerine yeni bir kimlik bulmakta zorlanıyorlar. Erdoğan, Türkiye'deki geleneksel İslamcı kimliğini yeniden tanımlamaya çalışmakla meşgul.Partisindeki 160 eski ismi, genç ve Batıya odaklı sosyal demokratlarla değiştirdi. Kadın adayları destekledi, şimdi meclise 50'ye yakın kadının girmesi bekleniyor.Avrupa Birliği sürecini savundu.Kürtlerin yoğun olduğu Güneydoğuda geçen seçimde yüzde 26 olan oy oranını, bu seçimde yüzde 52'ye çıkardı."

The Independent
Kuzey Irak Operasyonu

"Kuzey Irak sınırına 100 binden fazla askerini yığan Türkiye'de ordu, aylardır sınır ötesi harekâtın stratejik öneminden bahsediyor.Ancak bunun için, parlamentonun onayına ihtiyacı var. Milletvekili seçilen bağımsız Kürt adaylardan Orhan Miroğlu, böyle bir girişime karşı çıkacaklarını belirterek "Yeteri kadar savaş gördük" yorumunu yaptı."

The Times
"Yeni bir darbe yolda olabilir."

"AKP iktidara geldiğinden bu yana, Türkiye'de İkinci Dünya Savaşı'ndan beri görev yapan tüm hükümetlerden daha başarılı oldu.

"Ama Türkler'in büyük bölümü, hatta AKP'ye oy veren bir kesim bile, partinin gizli bir gündemi olabileceği şüphesi içinde. Son dört yılda laik yargıçlar birer birer emekli edildi, yerlerini AKP sempatizanları aldı. Okullarda, orduda benzeri vakalar yaşanıyor. AKP liderleri ise bu tür kaygıları "siyasi paranoya" olarak tanımlayıp görmezden geliyor."

El Cezire
"AB reformların devamını istiyor"
Türkiye'de seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra AB ülkelerinden AKP'ye destek mesajları gelmeye başladı. AB müzakere sürecinde duraklamaya giren  ilişkiler yeniden canlanacağa benziyor. İngiltere Dışişleri sekreteri  David Miliband ,"Seçimlerden sonra dengeli bir siyasi sisteme giren bu önemli ülkeyle görüşmelerimizi sürdürmemiz çok önemli." dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle