GeriDünya Dünya basını: Rumlara baskı çoğaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basını: Rumlara baskı çoğaldı

Rumların büyük bir çoğunlukla Annan Planına karşı çıkması, dünya basınında yankı buldu. Batı basını Rumlara yönelik baskıların önemli ölçüde arttığına dikkat çekerken Financial Times, birçok konuda görüş ayrılığı içerisinde olan AB, ABD ve BM'nin Rumlara baskı yapma konusunda ender rastlanan bir mutabakat içerisinde göründüğünü yazdı

Kıbrıs'da "kritik" referanduma kısa bir süre kala Rumların büyük bir çoğunlukla plana karşı çıkması, dünya basınında yankı buldu. Batı basını, Rumlara yönelik baskıların önemli ölçüde arttığına dikkat çekerken Financial Times, birçok konuda görüş ayrılığı içerisinde olan AB, ABD ve BM'nin Rumlara baskı yapma konusunda ender rastlanan bir mutabakat içerisinde göründüğünü yazdı.

FT: RUMLARA BASKI KONUSUNDA MUTABAKAT

Financial Times, "Rumlara Plan Konusunda Uyarı" başlıklı haberinde, Rumların referandumda "hayır" demesi halinde dünyanın en büyük bağışçılarınca taahhüt edilen 2.4 milyar dolar yardımından hiç yararlanamayacağını belirtti.

AB ve ABD'nin, Rumları uyarmaa yönelik yeni bir  girişimde, "evet" demesi beklenen Kıbrıslı Türklere yardım etmek için mümkün olan her şeyi yapacaklarını söylediklerine işaret eden gazete, "Rumlara baskı yapmak konusunda AB, ABD ve BM'nin sergilediği ender rastlanan mutabakat, uluslararası toplumun birleşik Kıbrıs'ın AB'ye girmesine olanak verecek anlaşmaya olan umutsuz isteğini ortaya koyuyor" görüşünü dile getirdi.

LE MONDE: ULUSLARARASI BASKILAR ÇOĞALIYOR

Fransız Le Monde gazetesi, uluslararası toplumun Kıbrıs'da yapılacak referandumda olumlu bir oy verilmesi için baskılarını çoğaltığını belirterek genişlemeden sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Günter Verheugen'in referandumda 'hayır' çıkmasının kısa vadede yaratacağı etkiler konusunda Rumları uyardığını kaydetti. Gazete, "Sayın Verheugen, halen iki Kıbrıslı toplumu ayıran Yeşil Hat'tın, Birliği'nin fiilen dış sınırı haline geleceği uyarısını yaptı" diye yazdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle