GeriDünya Dünya basını: Kıbrıslı Türkler ödüllendiriliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya basını: Kıbrıslı Türkler ödüllendiriliyor

AB'nin, Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargonu hafifletme kararı dünya basınında yankı buldu. Karar, referandumda Annan Planını kabul eden Kıbrıslı Türklere ödül olarak yorumlanırken Yunan tarafının yoğun bir baskı altında kaldığı belirtildi. Bu arada Avrupa Komisyonu'nun Kuzey Kıbrıs'ta daha büyük bir rol oynayacağına da dikkat çekiliyor.

Avrupa Birliği'nin Kıbrıslı Türklere uygulanan ekonomik ambargoyu hafifletmek için aldığı karar, dünya basında "Kıbrıslı Türkler ödüllendiriliyor" şeklinde yorumlanırken Yunan tarafının yoğun bir baskı altında kaldığı da belirtildi. Bu arada Avrupa Komisyonu'nun Kuzey Kıbrıs'ta daha büyük bir rol oynayacağına da dikkat çekiliyor.

INDEPENDENT: DENKTAŞ'A MEYDAN OKUYAN KIBRISLI TÜRKLERE ÖDÜL

İngiliz The Independent gazetesi, Brüksel'de AB temsilcilerinin vardıkları uzlaşının sayesinde Kıbrıslı Türklerin 30 yıllık ekonomik izolasyondan kurtularak "soğuktan" çıktığını belirtti.

Yunan tarafının sınırlamaların hafifletilmesi amacıyla büyük bir baskı altında tutulduğunu ifade eden gazete, "Anlaşma, birleşmeye karşı çıkan liderleri Rauf Denktaş'a meydan okuyan Kıbrıslı Türklere bir ödül olarak değerlendirildi" yorumunu yaptı.

Brüksel'de yapılan görüşmelerde İngiltere ve Danimarka dahil olmak üzere, AB ülkelerinin büyük baskı yaptığını kaydeden gazete, "Ancak, AB'nin KKTC'nin tanınması için çaba göstermesi olasılığı, az çünkü adanın birleşik bir ülke olmasını istiyor" diye yazdı.

IHT: KUZEY KIBRIS EKONOMİSİ GELİŞTİRİLECEK

International Herald Tribune de, Brüksel'de varılan anlaşmayı Kıbrıslı Türkleri ödüllendirme olarak değerlendirdi. Anlaşma sayesinde Kuzey Kıbrıs'ta üretilen ancak şimdiye kadar ciddi sınırlamalara tabi tutulan malların yeşıl hattın üzerinden tüm AB'ye ihraç edilebileceğini belirten gazete, AB'nin Kuzey Kıbrıs ekonomisini geliştirmek için 259 milyon euroluk bir kredi dahil olmak üzere, yeni önlemler alacağına dikkat çekti.

Gazete, Rum lideri Tasos Papadopulos'un AB'nin eleştirilerini frenlemeye yönelik son bir çaba ile Türkiye'nin AB üyeliğini bloke etmeme sözünü tutacağını söylediğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle