GeriDünya Dış basın: Ankara Karanlık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dış basın: Ankara Karanlık

Dış basın: Ankara Karanlık

ANKARA’daki saldırı uluslararası ajanslar tarafından dünyaya duyulurken, dış basınında birçok haber sitesi Ankara’daki terör saldırısını manşetlerde öne çıkardı. Bazı yorumlar şöyle:

AFP: Ankara’da solcu ve Kürt muhalefeti yanlısı aktivistlerin barış mitingi için toplandığı sırada bomba patladı.

Reuters: Saldırıyı üstlenen olmadı. Ancak NATO üyesi Türkiye, temmuz ayında IŞİD ve PKK’nın Irak’taki kamplarına senkronize teröre karşı savaş başlattığından bu yana alarm durumda. Aynı zamanda yüzlerce Kürt ve IŞİD şüphelisinin evlerine baskınlar düzenlendi. Saldırı, tam da PKK’nın tek taraflı ateşkes ilan edeceği yolunda umutların arttığı sırada yaşandı.

AP: Ankara’daki mitingin amacı, Kürt militanlar ile Türk güvenlik güçleri arasında yeniden başlayan şiddetin sona erdirilmesi için çağrıda bulunmaktı.

New York Times Gazetesi (ABD): Saldırı, temmuz ayında güneydoğuda 32 aktivistin öldüğü kültür merkezine yönelik saldırıyı hatırlatıyor. Kimse sorumluluk üstlenmemişti, ama Türk yetkililer IŞİD ile ilişkilendirmişti. O zamandan bu yana ülkenin güneydoğusunda Türk devleti ile PKK arasındaki kanlı mesele alevlendi. Çatışmalar daha çok Kürtlerin yoğunlukta olduğu güneydoğuda yoğunlaşsa da, 1 Kasım seçimleri öncesinde istikrarsızlık hissi Türkiye’nin büyük kentlerine de yerleşti. 

BBC (Mark Lowen’ın analizi): Temmuzda PKK ile Türkiye arasındaki ateşkesin bozulması üzerine karşılıklı saldırılar artarken, Kürt ve Türk milliyetçiler arasında tansiyon yükseldi. Seçimlerin kasım ayında tekrarlanması çılgınlığıyla tehlikeli bir şeyler bekleniyordu. Batı’nın Ortadoğu’daki hayati müttefiki bir fırtınayla karşı karşıya: Derin siyasi kutuplaşma, ekonomik başarı balonunun patlamanın eşiğinde olması, PKK ile şiddetin sürmesi, IŞİD tehdidi ve 2 milyonu bulan ve artan Suriyeli mülteciler. Ankara’daki trajedi, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı karanlık zamanın bir işareti.