GeriDünya Diplomatlar yarın geri çekiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diplomatlar yarın geri çekiliyor

Son dönemde ilişkilerindeki gerginlik nedeniyle karşılıklı temsilciliklerde personel sayısını yarıya indirme kararı alan Pakistan ve Hindistan, yarın gönderecekleri uçaklarla bu diplomatları geri çekecekler.

Pakistan`da yayınlanan Peşaver merkezli The Frontier Post gazetesinin haberine göre, yarın İslamabad ve Yeni Delhi`den kalkacak özel uçaklar, çekilen diplomatlarla eş ve çocuklarını ülkelerine getirecek. Böylelikle iki ülke temsilcilikleri yarı kadroyla çalışmaya devam edecek.

Hindistan`ın, Pakistan`ı "teröristleri desteklemeyi sürdürmek ve uluslararası toplumu kandırmakla" suçlamasının ardından, iki ülke 27 Aralık`ta karşılıklı olarak temsilciliklerindeki personel sayısını yarıya indirme kararı almışlardı.

İki ülke arasındaki gerginlik, Hindistan`da 13 Aralık`ta ulusal parlamentoya düzenlenen intihar saldırısının ardından tırmanırken, iki ülke de sınırlarına son 15 yılın en büyük yığınağını yaptı.

Hindistan, parlamento saldırısının sorumluları olduğu suçlamasındabulunduğu merkezi Pakistan`da bulunan iki Keşmirli ayrılıkçı gruba karşı İslamabad yönetiminin harekete geçmesini ve grubun liderlerini tutuklamasını istiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle