GeriDünya Dinci örgütlere yasak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dinci örgütlere yasak

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, ülkesinin topraklarının terörizm için kullanılmayacağını belirterek, beş aşırı dinci grubun faaliyetlerinin yasaklanacağını açıkladı.

Beklenen televizyon konuşmasını dün yapan Müşerref'in yasaklanacağını bildirdiği gruplar arasında, 13 Aralık 2001 günü Hindistan parmlamentosuna yöneltilen 14 kişinin öldüğü saldırıdan sorumlu tutulan Keşmir yanlısı Ceyş-i Muhammed ve Leşkar-ı Tayyibe de bulunuyor. Müşerref, Keşmir bahanesiyle hiçbir kurumun terörizm yaratmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Pakistan'ın Keşmir konusundaki diplomatik ve siyasi desteğinin aynen süreceğini ifade eden Müşerref, Hindistan'a Keşmir sorununun görüşmeler yoluyla çözümü çağrısı yaptı ve sorununun barışcı biçimde çözülebileceği inancını dile getirdi. Pakistanlıların başka ülke topraklarına sızmadığını, Pakistan silahlı kuvvetlerinin tam donanımlı olarak kanının son damlasına kadar savaşmaya hazır olduğunu bildiren Müşerref, Hindistan'dan asla sınırı geçmemesini istedi. Müşerref, Hindistan'ın parlamento saldırılarından sorumlu tuttuğu Pakistanlıların teslim edilmeyeceğini, ancak bu kişiler hakkında kanıt bulunursa Pakistan'da yargılanacaklarını söyledi. Pakistan'da İslami eğitim veren yeni medrese ve benzeri okulların resmi izinle açılabileceğini ve denetim altına alınacağını, bu okulların askeri eğitim türü faaliyetlerde bulundukları tespit edilirse kapatılacağını ifade etti. Müşerref, Pakistanlı olmayan kişilerin ülkeye girişine ve siyasi sığınma hakkı elde etmelerine izin vermediklerini, ancak giren kişiler olmuşsa, bunlara karşı gerekli önlemleri alacaklarını da kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle