GeriDünya Dicle’de ölüm köprüsü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dicle’de ölüm köprüsü

Onbinlerce Şii, Şiilerin 7. imamı Musa el Kazım’ı anma töreni için Bağdat’taki Kazımiye türbesi’ne gitmek üzere Dicle üzerindeki El Ayma köprüsünü geçtikleri sırada, ‘Canlı bomba var’ diye bağrılınca çıkan panikte, çoğu kadın ve çocuk 852 kişi öldü, 388 kişi de yaralandı.

BAĞDAT’ta Dicle Nehri üzerindeki El Ayma köprüsünde dün çıkan izdihamda, en az 852 kişi öldü, 388 kişi de yaralandı. Ölenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğu bildiriliyor. Köprüde çıkan izdihamda yüzlerce kişinin ölmesinin ardından, Irak Başbakanı İbrahim el Caferi ülkede 3 günlük yas ilan etti.

Korkunç olay, Bağdat’ın çeşitli kesimlerinden ve diğer vilayetlerden Şii halkın, dün Şiilerin 7. imamı Musa el Kazım’ı anma töreni için Kazimiye türbesi’ne gelmesi sırasında yaşandı. On binlerce kişi, türbenin bulunduğu Şii Kazımiye mahallesine ulaşmak için, Dicle üzerindeki El Ayma köprüsünü geçmeye başladı. Kalabalık, sabah saatlerinde düzenlenen ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan havan topu saldırısı nedeniyle zaten son derece gergindi.

KAÇIN CANLI BOMBA

Köprü geçildiği sırada, birinin ‘Canlı bomba var kaçın’ diye bağırması, intihar saldırısından bile daha etkili oldu ve müthiş bir panik çıktı. Binlerce kişi daracık köprüde can havliyle koşmaya başlayınca, birbirini ezdi. İnsanlar panik içinde nehre atlamaya başladığı anda, köprünün korkulukları yıkıldı ve kadın, çoluk çocuk salkım saçak sulara gömüldü. Yüzebilenler kurtulurken, yüzme bilmeyenler, boğularak can verdi.

Görgü tanıkları, Kazimiye türbesine giden sokakların dar olmasının, kurtarma görevlilerinin ölülere ve yaralılara ulaşmasını neredeyse imkansız kıldığını belirtirlerken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Hastaneye kaldırılan yaralılara, olanaksızlıklar nedeniyle koridorlarda yerde müdahale edilebiliyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı İbrahim Caferi’yi, Dışişleri Bakanı Abdullah gül de Iraklı mevkidaşı Hoşyar Zebari’yi arayarak başsağlığı diledi.

Çocuklar ve yaşlılar nehre düştü

Nehire düşenlere yardım etmek için nehir sularına atlayan Fadıl Ali, şunları söyledi: ‘Köprüdeydik. Müthiş bir kalabalık vardı. Binlerce kişi yürüyordu. Birinin, ‘canlı bomba var’ diye bağırdığını duyduk. İşte ondan sonra film koptu. Herkes çığlık çığlığa koşmaya başladı. Ben nehre atlayıp, nehir kıyısına doğru yüzdüm. Yaşlıların, kadınların ve çocukların suya düştüğünü gördüm.’ Hastanede yerde yatan 54 yaşındaki Abdülvelid de, ‘Panik çıktı. Kalabalık koşmaya başlayınca, kadınlar ve çocuklar ayaklar altında kalıp ezildiler. Oğlum omuzlarımdaydı. Şimdi nerede bilmiyorum’ diye başına gelenleri anlattı.

Önce havan saldırısı sonra izdiham

BAĞDAT’ta, dün Dicle üzerindeki köprüde yaşanan trajediden saatler önce düzenlenen havan topu saldırısında 7 kişi öldü.

Polis yetkilileri, Şii El Kazimiye türbesine doğru yürüyen binlerce kişinin üzerine havan topu ateşi açıldığını, olayda 40 kişinin de yaralandığını söylediler. Yetkililer, kalabalığın üzerine üç havan topu mermisi fırlatıldığını belirtirken, olayla ilgili ayrıntı vermediler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle