GeriDünya Derin devlet müdahalesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derin devlet müdahalesi

FBI’ın eski tercümanı Sibel Edmonds’un 11 Eylül’le ilgili iddialarının önce gerektiği gibi soruşturulmadığına karar veren ABD Adalet Bakanlığı, şimdi ise davanın yeniden açılmasına izin vermedi. Gerekçe olarak da ABD’nin ulusal güvenliğinin ve dış politikasının zarar görebileceği gösterildi.

KURUMLA ilgili suçlamaları yüzünden FBI’daki tercümanlık işini kaybettiğini öne süren Sibel Edmonds bir darbe daha yedi. Önce Edmonds’un 11 Eylül ile ilgili iddialarının gerektiği gibi soruşturulmadığına karar veren ABD Adalet Bakanlığı, şimdi davanın yeniden açılmasının ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politikasına belirgin zarar verebileceğini duyurdu.

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) eski tercümanı Sibel Edmonds’un iddialarının önce gerektiği gibi soruşturulmadığına karar veren ABD Adalet Bakanlığı, şimdi davanın yeniden açılmasının ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politikasına belirgin zarar vereceğini açıkladı.

Edmonds’un açtığı dava, Temmuz 2004’te, devlet sırrı gerekçe gösterilerek düşmüştü. Ancak Ocak 2005’te Edmonds’un davanın yeniden açılması için yaptığı başvuruyu değerlendiren ABD Adalet Bakanlığı, iddiaların doğru olabileceği ve gerektiği gibi soruşturulmadığı açıklaması yapmıştı.

Amerikan New York Times Gazetesi’nin verdiği habere göre, yetkililer, ABD Federal Temyiz Mahkemesi’ne ilettikleri dosyayla, davanın ayrıcalıklı ve gizli bilgiler açıklanmadan devam edemeyeceğinin gözönünde bulundurularak, yeniden ele alınmasına karşı çıktılar. Buna dayanak olarak ise davanın ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politikasına zarar verebileceğini gösterdiler.

Ayrıca Adalet Bakanlığı, Temmuz ayında devlet sırrı gerekçesiyle verilen kararın, yeni süreçte teyid edilmesi gerektiğini de savundu.

TEMYİZ KAPANDI

Daha hafta başında FBI, görevine son verdiği çevirmen Sibel Edmonds’un iddialarının ‘gizlilik’ taşımadığını kabul etmişti. Böylece, FBI’a dava açan Türkçe çevirmeni Sibel Edmonds’un eski kurumuna yönelik bütün iddialarının, mahkeme sürecinde açıkça dile getirilmesinin yolu açılmıştı. Ancak Adalet Bakanlığı’nın bu müdahalesiyle temyizin yolu kapanıyor.

Yalancılıkla suçlamıştı

FBI’ın eski tercümanı Sibel Edmonds, 11 Eylül saldırılarının ardından bazı FBI çalışanları hakkında casusluk suçlamasında bulunmuştu. Edmonds, o dönemde Başkan George Bush’un ulusal güvenlik danışmanı olan Condoleezza Rice’ın, ‘Ellerinde saldırılardan önce bilgi olmadığına’ dair açıklamasını çirkin bir yalan olarak nitelemişti. Edmonds çeviri servisinden bir kişinin, yabancı bir büyükelçilikteki akrabası aracılığıyla bazı çevirileri bloke ettirdiği veya FBI’ın dinleyeceği kişileri uyardığını da iddia etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle